Ropa
Unipetrol będzie produkował tworzywo do żywic i klejów
Należący do PKN Orlen czeski Unipetrol rozpoczyna budowę w rafinerii w Litvinowie instalacji do produkcji dicyklopentadienu (DCPD), służącego m. in. do wytwarzania żywic i klejów. Docelowo instalacja ma wytwarzać jedną czwartą europejskiej produkcji DCPD.
Jak poinformował PKN Orlen, produkcja w instalacji za 831 mln czeskich koron - ok. 145 mln zł, ma ruszyć w II połowie 2022 r., a zdolności wytwórcze mają sięgać 26 tys. ton rocznie.
DCPD to ciekły węglowodór powstający podczas rafinacji i krakingu ropy naftowej oraz oleju. Wykorzystuje się go w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, elektrotechnicznym, a także w branży farmaceutycznej i medycznej. Służy do produkcji materiałów polimerowych, żywic, klejów, barwników, opakowań oraz włókien optycznych.
DCPD będzie wytwarzany w oparciu o technologię, której autorami są naukowcy z Orlen Unipetrol i Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego w Pradze. Proces technologiczny został opracowany w ramach projektu mającego na celu znalezienie metody wyodrębnienia węglowodorów, które są produktami wtórnymi w instalacjach petrochemicznych i mogą znaleźć zastosowanie na rynku - zaznaczył Orlen.
„Zgodnie ze strategią do 2030 r. chcemy zwiększać udział specjalistycznych produktów petrochemicznych w naszej ofercie. W perspektywie dziesięciu lat to właśnie ten segment ma generować połowę zysków pochodzących z przerobu ropy naftowej Grupy Orlen. Inwestując w rozwój czeskich aktywów, zwiększamy zyski z działalności biznesowej, ale też wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne w regionie” – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Według prezesa Unipetrolu Tomasza Wiatraka, na światowych rynkach istnieje duże zapotrzebowanie na DCPD, a w Europie mamy do czynienia z deficytem mocy produkcyjnych. „Spodziewamy się wzrostu popytu o kolejne 20 proc. Do 2030 r. na rynkach amerykańskich popyt może wzrosnąć o 40 proc., a w Azji nawet o 60 proc. Dlatego zdecydowaliśmy się zainwestować w budowę własnej technologii produkcji DCPD” - dodał Wiatrak.