Reklama

Ropa

Total sprzedaje swoje pola naftowe w Angoli

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Total może zebrać około 300 milionów dolarów ze sprzedaży swoich 20% udziałów w offshore Block 14 w Angoli, który obejmuje pola Tombua-Landana, Kuito, a także klaster pól, które tworzą projekt BBLT - podają źródła.

Blok 14 obsługiwany przez Chevron produkował około 40000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w 2019 r. - przypomina Reuters. Total odmówił komentarza.

Sprzedaż udziałów Total w Bloku 14 jest częścią dążenia firmy do skupienia się na większych i bardziej dochodowych polach naftowych i gazowych w Angoli, gdzie pozostaje największym operatorem, podało jedno ze źródeł.

W grudniu ubiegłego roku Total i jego partnerzy przedłużyli licencję na produkcję w gigantycznym Angoli Block 17.

Total i rywale, w tym BP, Chevron i Exxon Mobil dążą do sprzedaży dziesiątek miliardów aktywów naftowych i gazowych na całym świecie w nadchodzących latach, aby zmniejszyć zadłużenie, które wzrosło po załamaniu cen ropy z powodu koronawirusa kryzys.

Oczekuje się, że te zbycia obejmą szereg udziałów na polach naftowych Angoli, gdzie produkcja jest generalnie bardziej złożona i droższa niż w innych basenach, podają źródła.

Dla firm europejskich sprzedaż jest również częścią długoterminowej strategii odchodzenia od paliw kopalnych na rynki energii odnawialnej w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

W przeciwieństwie do większości dużych firm naftowych, Total nie podaje jasnego celu zbycia.

Analitycy HSBC szacują jednak, że Total będzie sprzedawać ok. 200 000 baryłek dziennie produkcji w nadchodzącej dekadzie, aby osiągnąć cel utrzymania niezmienionej produkcji do 2025 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama