Reklama

Ropa

Szef brazylijskiego giganta naftowego uważa, że neutralność klimatyczna to "chwilowa moda"

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Petrobras nadal stawia na ropę i nie dąży do „mody” na zerową emisję netto, jak to zrobiły wszystkie europejskie główne firmy naftowe - powiedział w wywiadzie dla agencji Bloomberg Roberto Castello Branco, prezes brazylijskiej państwowej firmy naftowej Petrobras.

"To jak fanaberia, składać obietnice na rok 2050. To jak magiczny rok" - powiedział Castello Branco Bloombergowi.

"Po tej stronie Atlantyku mamy inny pogląd na zmiany klimatyczne" - powiedział prezes spółki.

Największe koncerny naftowe w obu Amerykach, w tym amerykańskie giganty Exxon i Chevron, nie obiecały, że do 2050 r. staną się przedsiębiorstwami o zerowej emisji netto, w przeciwieństwie do wszystkich głównych koncernów naftowych w Europie - BP, Shell, Eni, Equinor, Total i Repsol, które ścigały się, aby ogłosić zielone strategie w ciągu ostatniego roku.

Reklama

Reklama

W obu Amerykach Occidental Petroleum jako pierwsza duża firma naftowa w USA ogłosiła w zeszłym miesiącu cel neutralności klimatycznej.

Brazylijski Petrobras nadal jednak stawia na ropę i chociaż obiecuje redukcję emisji, nie planuje żadnych zmian w kierunku odnawialnych źródeł energii w perspektywie średnioterminowej.

W dniu inwestora, w którym przedstawiono plan strategiczny do 2025 r. na początku tego tygodnia, Petrobras oświadczył, że będzie dążył do zmniejszenia emisji operacyjnych o 25 % do 2030 roku, osiągnięcia zerowego rutynowego spalania do 2030 roku i zmniejszenia intensywności emisji metanu w górnym biegu o 40% do 2025, wśród innych celów zrównoważonego rozwoju.

Mimo to brazylijski gigant będzie nadal koncentrował się na aktywach naftowych i gazowych na głębokich i bardzo głębokich wodach w basenie przedsolnym na wybrzeżu Brazylii.

"Prowadzimy wiele badań na temat odnawialnych źródeł energii, ale na przyszłość. Nie planujemy inwestować dolara w odnawialne źródła energii w ramach polityki na najbliższe pięć lat" - powiedział Castello Branco na początku tego tygodnia, cytowany przez Argusa.

Ropa naftowa będzie nadal poszukiwana przez bardzo długi czas, ponieważ „nadal stanowi kręgosłup współczesnego społeczeństwa” - powiedział Castello Branco Bloombergowi.

Reklama

Komentarze

    Reklama