Reklama

Ropa

Sukces eksportowy Orlen Asfalt. Produkty trafiły do 40 krajów

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

O blisko 25 proc. wzrosła w 2020 r. sprzedaż zagraniczna Orlen Asfalt z Grupy Orlen. Spółka podała, że asfalty produkowane przez nią w Płocku i Trzebini trafiły w tym czasie do 40 krajów. Blisko połowę swej sprzedaży zagranicznej Orlen Asfalt ulokował na Ukrainie.

"O blisko 25 proc. wzrosła sprzedaż zagraniczna Orlen Asfalt. Absolutny rekord sprzedażowy spółka osiągnęła na rynku ukraińskim, na którym ulokowała blisko połowę całej swojej sprzedaży zagranicznej" - podał Orlen Asfalt.

Informując o wynikach sprzedażowych za ubiegły rok, Orlen Asfalt przypomniał, iż jest jednym z wiodących dostawców asfaltów w Europie Środkowo-Wschodniej i głównym podmiotem odpowiadającym za sprzedaż tych produktów w Grupie Orlen. Jak podkreślono w komunikacie, podstawowym i głównym rynkiem sprzedaży jest dla spółki rynek polski, odpowiadający za blisko 70 proc. łącznej sprzedaży. Mimo to w 2020 r. "asfalty produkowane w ośrodkach produkcyjnych w Płocku i Trzebini trafiły do 40 krajów na świecie na pięciu kontynentach".

image

 

"W 2020 r. nasza sprzedaż zagraniczna w stosunku do roku poprzedniego urosła o blisko 25 proc. Głównym kierunkiem eksportowym pozostała Ukraina, gdzie sprzedaliśmy prawie trzykrotnie więcej asfaltu. Wzrósł także nasz udział na innym wiodącym rynku eksportowym, czyli Rumunii. Tutaj sprzedaliśmy o 80 proc. więcej naszych produktów niż w roku 2019" - powiedział prezes Orlen Asfalt Marek Pietrzak cytowany w informacji spółki.

Szef Orlen Asfalt zwrócił uwagę, że "z punktu widzenia logistyki, znaczące ilości asfaltów z Polski trafiły przede wszystkim do krajów z naszego najbliższego otoczenia geograficznego: Ukrainy, Rumunii, Czech, Niemiec, Litwy, Słowacji, czy Węgier". "Te rynki to blisko 90 proc. naszej sprzedaży zagranicznej" - wyjaśnił Pietrzak.

Przedstawiciele Orlen Asfalt zaznaczyli, że na liście krajów eksportowych, do których trafił asfalt z rafinerii w Płocku i Trzebini, znalazło się również "wiele egzotycznych kierunków". "Z dróg zbudowanych z polskiego asfaltu skorzystają mieszkańcy chociażby Mauritiusa, Tanzanii, Kamerunu czy Trynidadu i Tobago" - wskazano w komunikacie. Najdalej polski asfalt w 2020 r. trafił do Nowej Kaledonii na Oceanie Spokojnym, którą od Polski w linii prostej dzieli aż 15,6 tys. km.

W 2019 r. Orlen Asfalt podpisał umowę z konsorcjum naukowym Politechniki Gdańskiej, Politechniki Warszawskiej i Instytutu Badawczego Dróg i Mostów na realizację programu badawczego modernizacji nawierzchni asfaltowych przy użyciu asfaltów modyfikowanych polimerami. W 2014 r. Orlen Asfalt jako pierwszy wprowadził na rynek krajowy grupę produktów modyfikowanych polimerami ORBITON HiMA, która - według spółki - stanowi jeden z najszybciej rozwijających się kierunków technologii budowy nawierzchni drogowych.

Grupa Orlen jest jednym z największych w Polsce i Europie Środkowej dostawców lepiszcza bitumicznego wykorzystywanego do produkcji nawierzchni asfaltowych. Asfalty drogowe, modyfikowane ORBITON, wysokomodyfikowane ORBITON HiMA, wielorodzajowe i przemysłowe, produkowane są przez podmioty tej grupy w Polsce - w Płocku i Trzebini, a także w Pardubicach i Litvinovie w Czechach oraz w Możejkach na Litwie.

W 2019 r. cała Grupa Orlen sprzedała 1,56 mln ton asfaltów - był to wzrost o 7 proc. wobec poprzedniego rekordu sprzedażowego. Wyniki skonsolidowane za 2020 r. nie zostały jeszcze ogłoszone.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze