Ropa
Śląsk: Ruszyła budowa rurociągu paliwowego
Rozpoczynając budowę rurociągu produktowego Boronów - Trzebinia PERN robi kolejny krok ku osiągnięciu elastyczności ws. logistyki paliwowej - powiedział we wtorek w Boronowie (Śląskie) pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Pierwsze paliwo popłynie magistralą w III kw. 2022 r.
We wtorek w bazie PERN w Boronowie (woj. śląskie) rozpoczęła się budowa rurociągu paliwowego Boronów - Trzebinia. Dzięki niemu o 97 km zwiększy się zasięg transportu rurociągowego, a paliwa dotrą szybciej i bezpieczniej na Śląsk. Jak podkreśliła spółka, budowa rurociągu została uwzględniona w „Polityce energetycznej Polski do 2040 r.” oraz „Programie dla Śląska”.
"PERN jako spółka należąca do infrastruktury energetycznej skutecznie i konsekwentnie prowadzi działania inwestycyjne, mimo utrudnień wynikających z pandemii koronawirusa. Dzisiaj, rozpoczynając budowę rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia, PERN robi kolejny krok ku osiągnięciu pełnej elastyczności w zakresie logistyki paliwowej – mówił we wtorek Naimski.
Rurociąg będzie przebiegał przez tereny 11 miast i gmin województw śląskiego i małopolskiego. Stanowi przedłużenie istniejącego układu rurociągów produktowych Płock – Koluszki – Boronów w kierunku rafinerii w Trzebini. Po zakończeniu inwestycji magistrala będzie liczyła ok. 350 km.
"Rozpoczęcie budowy rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia to ważny moment dla PERN, to kolejny projekt realizowany w ramach naszego flagowego programu Megainwestycji. W ciągu ostatnich 12 miesięcy oddaliśmy ponad 500 tys. m sześc. pojemności magazynowych na ropę i ponad 200 tys. m sześc. na paliwa. Komplementarną inwestycją jest właśnie budowa rurociągu Boronów-Trzebinia, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa zaopatrzenia województw małopolskiego i śląskiego w paliwa, czyli regionów o bardzo wysokiej konsumpcji paliw – powiedział prezes PERN Igor Wasilewski.
Reklama
Jak zauważył, przesył rurociągowy to najbezpieczniejszy rodzaj transportu - przyjazny środowisku i odporny na warunki atmosferyczne.
Operator zapewnia, że kładzie nacisk na kwestie bezpieczeństwa. Dlatego - jak podkreślił - przed rozpoczęciem budowy przeprowadzany jest proces projektowania, który uwzględnia warunki lokalne, w oparciu o analizy wpływu na środowisko i badania geotechniczne. "Co szczególnie ważne, żeby zminimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych, budowane przez spółkę rurociągi znajdują się pod ziemią. Dodatkowo każda rura (jej średnica to jedynie 25 cm), zanim trafi na plac budowy, jest poddawana ponad 40 różnym testom" - wyjaśniła spółka.
Budowa rurociągu Boronów – Trzebinia to projekt realizowany w ramach programu Megainwestycji PERN. W kwietniu spółka zakończyła II etap rozbudowy baz paliw, oddając do eksploatacji 222 tys. m. sześc. pojemności. W zeszłym roku w dwóch nadbałtyckich lokalizacjach firma oddała do użytku 545 tys. m sześc. pojemności magazynowych na ropę. Kończy się budowa kolejnego zbiornika Terminala Naftowego w Gdańsku oraz przygotowuje do realizacji trzeci etap rozbudowy baz paliw. W przyszłym roku powstanie siedem nowych zbiorników magazynowych o łącznej pojemności 224 tys. m sześc. w trzech różnych lokalizacjach: Koluszkach, Nowej Wsi Wielkiej i Dębogórzu. Nowa infrastruktura magazynowa pozwoli na m.in bardziej elastyczny obrót paliwami oraz przechowywanie zapasów interwencyjnych.