Ropa
Shell pozbywa się udziałów w kalifornijskiej spółce
Royal Dutch Shell Plc planuje sprzedać Aera, swoją kalifornijską spółkę joint venture z Exxon Mobil - dowiedział się Reuters.
Shell sprzedał w tym roku liczne wysokoemisyjne aktywa, pozbywając się np. rafinerii w stanie Waszyngton na rzecz firmy Holly Frontier Corp oraz udziały w spółce joint venture z Houston firmie Petroleos Mexicanos, która przenosi nowe inwestycje na odnawialne źródła energii i energię.
Koncern rozważa również sprzedaż swoich aktywów w basenie permskim w Teksasie.
Aera produkuje dziennie około 125 000 baryłek ropy i 10 mln m3 gazu ziemnego, co stanowi około 25% produkcji ropy i gazu w stanie.
Shell powiadomił Exxon o swoich planach wyjścia z przedsięwzięcia - taką informację uzyskał Reuters z wewnątrz firmy. Rzecznik Shella odmówił komentarza.
Spółka joint venture z siedzibą w Bakersfield w Kalifornii produkuje głównie w Dolinie San Joaquin. Shell wcześniej sprzedał wszystkie swoje operacje rafinacji ropy naftowej w Kalifornii, z których niektóre miały połączenia rurociągami ze złożami.
Kalifornia nadal produkuje około 360 000 baryłek ropy dziennie, mimo że wprowadziła najbardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji gazów cieplarnianych na poziomie stanowym. W ubiegłym roku zarządzenie wykonawcze wymagało, aby do 2035 r. wszystkie nowe samochody osobowe i ciężarowe sprzedawane w Kalifornii były pojazdami o zerowej emisji. Stan dodatkowo zredukował najbrudniejsze formy wydobycia ropy naftowej.
Ceny ropy wzrosły w tym roku, zyskując ponad 50%, ponieważ popyt odbił się po zniesieniu ograniczeń w podróżach związanych z pandemią COVID-19. Wzrost cen skłonił wielu producentów ropy do wystawienia aktywów na sprzedaż. Pęd do sprzedaży jest wzmacniany przez presję inwestorów na zmniejszenie inwestycji w paliwa kopalne w celu powstrzymania zmian klimatycznych.