Reklama

Ropa

Saudyjczycy poszukują pieniędzy. Za miliardy sprzedadzą udziały w biznesie rurociągowym?

Fot. www.aramco.com
Fot. www.aramco.com

Saudi Aramco prowadzi rozmowy dotyczące sprzedaży prawie połowy swoich udziałów w biznesie rurociągowym - informuje Wall Street Journal. Zainteresowane inwestycją mają być m.in. podmioty ze Stanów Zjednoczonych oraz Chin.

Źródła twierdzą, że wartość transakcji będzie oscylować wokół 10-15 miliardów dolarów. Biorąc pod uwagę że Saudyjczycy chcą sprzedać 49% swoich udziałów, można szacować, że sieć, którą dysponują warta jest sumarycznie ok. 20 - 30 mld dol. „Umowa może zostać ogłoszona w tym tygodniu” - czytamy w publikacji.

Wśród najpoważniejszych inwestorów są: amerykański Apollo Global Management, EIG Global Energy Partners, chińskie Silk Road Fund i China Reform Fund Management oraz saudyjskie fundusze emerytalne.

Reklama
Reklama

Pierwszy raz o powyższych planach napisał Bloomberg wiosną 2020 roku. Informowano wówczas, że niskie ceny ropy oraz mniejszy popyt skłaniają Saudyjczyków do poszukiwania nie tylko oszczędności, ale i możliwie nieodległych w czasie znaczących wpływów. Jednym z pomysłów na realizację tych celów jest sprzedaż części udziałów w biznesie rurociągowym.

Saudi Aramco powstało w roku 1933 i jest jednym z największych koncernów naftowo-gazowych na świecie. Firma kontroluje przytłaczającą większość saudyjskiego sektora naftowego.

Reklama

Komentarze

    Reklama