Reklama

Ropa

Rosnieft zmniejszył swoje zaangażowanie w rosyjski gigaprojekt naftowy

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Rosnieft oficjalnie zmniejszył swój udział w projekcie Vostok Oil. To przedsięwzięcie, którego wartość przekracza 111 miliardów dolarów.

Rosyjski gigant naftowy jest właścicielem projektu poprzez swoje spółki zależne - RN-Trade, RN-Commerce oraz Finance-M-com. W listopadzie br. rada dyrektorów Rosnieftu zatwierdziła sprzedaż 10% udziałów singapurskiej firmie Trafigura. Umowa została zatwierdzona przez Federalną Służbę Antymonopolową oraz rządową komisję zajmującą się inwestycjami podmiotów zagranicznych. 

Reklama
Reklama

„Centrum projektu Vostok Oil stanowić będzie Półwysep Tajmyr, położony około 3 tys. kilometrów na północ od Moskwy. Plan przewiduje budowę 15 miast i wsi oraz co najmniej dwóch lotnisk. W strategii jest także ułożenie rurociągu o długości 770 kilometrów oraz budowa nowego dużego portu na wybrzeżu Morza Kara, w którym będą przyjmowane tankowce” - pisał niedawno red. Daniel Czyżewski na łamach Energetyka24.

Rosnieft planuje sprzedaż części starych, mniej wydajnych złóż ropy naftowej. Pozyskane w ten sposób środki mają pomóc w sfinansowaniu największej inwestycji w historii kraju, tj. wspominanego już wcześniej - Vostok Oil. 

Plan zakłada pozbycie się projektów, które albo nie były rentowne, albo nie generowały dodatnich przepływów pieniężnych w ostatnich pięciu latach. W praktyce oznacza to sprzedaż aktywów produkcyjnych o wydajności ok. 400 tys. baryłek dziennie. Nabywcami mają być głównie rosyjskie, lokalne podmioty.

Reklama

Komentarze

    Reklama