Ropa
Rosnieft dementuje informacje ws. Vostok Oil
Rosnieft zdementował informacje z artykułu Reutera o rzekomych planach przyciągnięcia inwestycji międzynarodowych handlarzy ropą do projektu Vostok Oil w zamian za dostawy surowca oraz zmniejszenie ryzyka sankcji i nie wykluczył pójścia do sądu.
15 stycznia Reuters opublikował artykuł powołując się na własne źródła, w którym napisano, że Rosnieft "negocjuje z międzynarodowymi funduszami handlującymi ropą, aby przyciągnąć inwestycje w projekt Vostok Oil. W artykule argumentuje się, że inwestycje są przyciągane w zamian za kontrakty na dostawy ropy. Jednak według źródeł Reutera, pomimo zainteresowania handlowców utrzymaniem wielkości dostaw rosyjskich surowców, wielu z nich wyraża obawy o sankcje wobec Rosji.
Rosnieft zażądał usunięcia tych informacji ze strony i opublikowania przeprosin za niedokładne informacje. "Firma zaangażowała profesjonalną kancelarię prawniczą do skontaktowania się z Reuterem w tej sprawie i zastrzega sobie prawo do zwrócenia się do sądu w celu ochrony swojej reputacji biznesowej" - podało w oświadczeniu największe rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe.
Rosnieft zaznacza też, że "nie musi przyciągać inwestycji w Vostok Oil w zamian za dostawy ropy. Potencjał surowcowy projektu, wysoka jakość ropy i jej model ekonomiczny sprawiają, że Vostok Oil jest jednym z najbardziej atrakcyjnych obiektów do inwestowania w światowym przemyśle energetycznym, co potwierdzają oceny czołowych światowych banków inwestycyjnych" - dodaje spółka.
Vostok Oil to projekt nowej prowincji naftowo-gazowej na Półwyspie Tajmyr. Jej sprawdzona baza zasobów ciekłych węglowodorów wynosi 6 miliardów ton. Oczekuje się, że projekt połączy największe złoża w klastrze Vankor (Wankorskoje, Suzunskoje, Tagulskoje i Lodochnoje), a także grupę pól Payakha i obszar West Irkinsky. Na potrzeby projektu zbudowany zostanie port w Zatoce Sever, z którego planowany jest eksport ropy Północnym Szlakiem Morskim.