Reklama

Ropa

Rosja: Szefowie wywiadów państw WNP omówili ataki na saudyjskie rafinerie

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Szefowie służb wywiadowczych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) omówili w poniedziałek wydarzenia związane z niedawnymi atakami na saudyjskie rafinerie naftowe - poinformował dyrektor rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Siergiej Naryszkin.

Po spotkaniu szefów służb wywiadowczych WNP, które odbyło się w Kazaniu, Naryszkin powiedział, że omówili oni swoją współpracę w perspektywie sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym ataki na rafinerie.

"Nasze stanowisko jest takie, że potępiamy takie działania, ale niezbędne są wyraźne i obiektywne dowody na ustalenie winy" - powiedział Naryszkin. Oświadczył także, że "niedopuszczalne są gołosłowne oskarżenia, iż autorem tych działań" może być to lub inne państwo czy też ruch.

Naryszkin ocenił także, że w stosunkach rosyjsko-ukraińskich można dostrzec "pewne oznaki" poprawy. Oświadczył przy tym, że rolę negatywną i destrukcyjną odgrywają "partnerzy polityczni (Ukrainy-PAP) na drugim brzegu Oceanu Atlantyckiego".

Rosyjski prezydent Władimir Putin w przesłaniu do uczestników spotkania ocenił, że "praktycznie we wszystkich krajach" dochodzi obecnie do prób wpływania na nie przez siły zewnętrzne. "Prowokowane są różnego rodzaju konflikty, rozmywane są tradycje narodowe, które kształtowały się przez wieki oraz pamięć historyczna. (...) Prawo narodu, by sam wybierał swój los, jest naruszane" - oświadczył Putin w swoim przesłaniu.

Poniedziałkowe spotkanie szefów służb wywiadowczych państw WNP odbyło się po raz 16. Uczestniczyły w nim, oprócz Rosji, delegacje Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu.

Źródło:PAP

Komentarze