Reklama

Ropa

Rosja i Arabia Saudyjska nie osiągnęły porozumienia ws. ograniczenia wydobycia ropy

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Rosja i Arabia Saudyjska nie osiągnęły konsensusu w sprawie ograniczenia wydobycia ropy naftowej, wszystko zostanie ustalone w dniu spotkania OPEC+ 9 kwietnia.

Informację podała RIA Nowosti powołując się na źródło w OPEC. Wcześniej we wtorek przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Energii powiedział, że Rosja weźmie udział w spotkaniu OPEC+ 9 kwietnia w formie wideokonferencji, podczas której sojusz omówi możliwość ograniczenia produkcji ropy.

"Nie ma zgody między głównymi krajami formatu, mówimy o Rosji i Arabii Saudyjskiej, jak dotąd nie ma ograniczenia produkcji ropy. Najprawdopodobniej wszystko zostanie ustalone w dniu spotkania. Trudno jest przewidzieć wyniki" - mówi źródło.

Według niego, "kiedy pierwotnie planowano zorganizować spotkanie 6 kwietnia, projekt umowy był już gotowy".

„Niektórzy uczestnicy nawet się zgodzili, ale wszystko upadło z powodu stanowiska Arabii Saudyjskiej, która nie zgadzała się z kwotami. Dlatego nie jest jasne, co się stanie tym razem, ale przygotowania do spotkania są w toku”, powiedział źródło.

W piątek rosyjski prezydent Władimir Putin stwierdził, że przyczyny spadku cen ropy są spowodowane zarówno sytuacją z koronawirusem, jak i wycofaniem się Arabii Saudyjskiej z umowy OPEC+, wzrostem produkcji oraz zapowiedzią gotowości do udzielania rabatów.

Jednocześnie Putin i rosyjski minister energii Aleksander Nowak powiedzieli, że rynek wymaga wspólnych działań, na które rosyjskie koncerny naftowe są gotowe, ale wraz z OPEC+ i tak znaczącymi producentami ropy jak Stany Zjednoczone. "Łącznie kraje mogą zmniejszyć produkcję o 10 milionów baryłek dziennie z poziomu sprzed kryzysu z pierwszego kwartału" - powiedział Putin.

Reklama

Komentarze

    Reklama