Reklama

Ropa

Ropa w USA już po 69 USD - amerykańskie zapasy surowca prawdopodobnie spadły

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Ropa naftowa w USA wyceniana jest już po 69 USD za baryłkę. Amerykańskie zapasy surowca prawdopodobnie spadły o ok. 1,5 mln baryłek - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 69,00 USD, po zwyżce o 13 centów.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 16 centów do 76,37 USD za baryłkę.

Na Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju ropa zyskała 0,5 proc. do 513,1 juanów za baryłkę.

We wtorek dane o zapasach paliw w USA przedstawi w niezależnym raporcie Amerykański Instytut Paliw (API). Analitycy oceniają, że w ub. tygodniu zapasy ropy spadły o 1,49 mln baryłek. Może to być już drugi tydzień z rzędu, gdy zapasy ropy w USA skurczyły się - poprzednio o ponad 5,8 mln baryłek.

Na rynkach jest więcej optymizmu wśród inwestorów - wzbudzają go perspektywy spadku napięć handlowych po zawarciu porozumienia dotyczącego zmiany umowy NAFTA między USA a Meksykiem.

"Stany Zjednoczone osiągają nową umowę NAFTA z Meksykiem, a to poprawia ogólny nastrój na rynkach i wspiera ceny ropy" - mówi Ahn Yea Ha, analityk giełd towarowych w Kiwoom Securities Co. w Seulu.

"Podczas gdy widzimy pewną niestabilność amerykańskich zapasów ropy to ostatni ich spadek, jaki zanotowaliśmy tydzień wcześniej, sugeruje, że popyt na paliwa jest wysoki" - dodaje.

Tymczasem w listopadzie wejdą w życie sankcje USA na irańską ropę, a to może spowodować zaostrzenie sytuacji związanej z podażą ropy na globalnych giełdach paliw.

W poniedziałek ropa WTI na NYMEX zyskała 15 centów do 68,87 USD za baryłkę.

MZ / PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama