Reklama

Ropa

Ropa drożeje w przeddzień szczytu OPEC

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje o ponad 1 procent. W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie OPEC, podczas którego zostanie oceniona sytuacja na globalnych rynkach paliw - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 57,16 USD, po zwyżce ceny o 1,13 proc.

Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,15 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,99 proc.

W środę rozpocznie się dwudniowe spotkanie Wspólnego Komitetu Technicznego OPEC w Abu Zabi w celu omówienia zgodności dostaw ropy z obowiązującymi od początku roku cięciami produkcji.

Minister ds energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapowiedział, że konieczne będzie zebranie wszystkich członków kartelu w sprawie dostaw ropy, ale bez rekomendacji do głębszych cięć.

Tymczasem ważne zmiany zaszły w resorcie paliw w Arabii Saudyjskiej - król Arabii Saudyjskiej zdymisjonował dotychczasowego ministra energii Khalifa Al-Faliha i na jego miejsce mianował jednego ze swoich synów - księcia Abdulaziza bin Salmana.

Na rynkach spekuluje się, że Arabia Saudyjska prawdopodobnie będzie trzymać się swojej polityki kontrolowania podaży ropy.

"Ogólne wrażenie jest takie, że ustępujący minister Khalid Al-Falih nie uratował cen ropy od 2016" - mówi Jeffrey Halley, starszy analityk rynkowy w Oanda Corp.

"Spekulacje, że nowy minister energii Arabii Saudyjskiej może wpłynąć na przyspieszenie zacieśniania dostaw ropy, mogą wpłynąć na wzrosty cen surowca" - dodaje.

W ub. tygodniu w USA WTI zyskała 2,6 proc.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama