Reklama

Atom

Raport: Niemcy umierają przez zamykanie elektrowni jądrowych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Jak wynika z badań ekonomistów Uniwersytetu Kalifornii, wychodzenie z atomu kosztowało Niemców ponad 1000 dodatkowych zgonów rocznie. Winę za to ponosi zwiększenie zanieczyszczenia powietrza.

Według Washington Examiner, z analizy opublikowanej przez ekonomistów Uniwersytetu Kalifornii wynika, że przedwczesne zamknięcie elektrowni jądrowych w Niemczech spowodowało wzrost lokalnego zanieczyszczenia powietrza o 12%.

Raport dotyczy wyłączeń 10 z 17 niemieckich reaktorów jądrowych, które miały miejsce między 2011 a 2017 rokiem. Jest to pokłosie planu odejścia od atomu, który wdrożyła kanclerz Angela Merkel po katastrofie w japońskiej elektrowni Fukushima. Zakłada on całkowite wygaszenie energetyki jądrowej w Niemczech do 2022 roku. Ostatnią wyłączoną jednostką była elektrownia w Philippsburgu. Przeciwko planom jej wyłączenia protestowali m.in. polscy aktywiści proatomowi.

Dokument amerykańskich ekspertów podkreślił, że koszty wyłączenia niemieckich elektrowni jądrowych wynoszą obecnie 12,2 mld dolarów rocznie. Osiągnięte korzyści nie przekraczają natomiast sumy 2 mld dolarów. Utrzymując swój park atomowych RFN każdego roku emitowałaby też do atmosfery o 36,3 mln ton CO2 mniej.

Jak na razie raport nie został jeszcze oceniony przez recenzentów.

Reklama

Komentarze

    Reklama