Ropa
Rafineria Lotosu w kwietniu br. wykorzystała 98 proc. swoich mocy
W kwietniu br., mimo epidemii, rafineria spółki wykorzystała 98 proc. swoich mocy wytwórczych - poinformowała Grupa Lotos.
"Dane za kwiecień pokazują, że potrafimy bardzo dobrze odnaleźć się w obecnej sytuacji. Pamiętajmy, że to pierwszy miesiąc w całości dotknięty skutkami pandemii" – podkreślił cytowany w komunikacie prezes Lotosu Paweł Jan Majewski.
Grupa poinformowała, że w kwietniu 2020 r., porównując dane do analogicznego miesiąca 2019 r., jej rafineria wyprodukowała o 8 proc. więcej olejów napędowych, jednocześnie praktycznie niwelując produkcję paliwa lotniczego. Podkreśliła, że było to natychmiastowe dostosowanie do drastycznie ograniczonego ruchu lotniczego.
"Mamy bardzo zaawansowaną technologicznie rafinerię oraz wybitnych specjalistów zarówno w obszarze produkcji, jak i handlu. Dzięki ich umiejętnościom i doświadczeniu, przy odpowiedniej optymalizacji, nasz zakład pracował bez zakłóceń produkując te produkty, na które jest największe zapotrzebowanie na rynku" - dodał prezes.
Spółka podała, że nieznaczne wahania objęły produkcję benzyny (-3 proc. r/r) oraz benzyny surowej (+2 proc. r/r). Dodała, że w kwietniu jej rafineria wyprodukowała też 10,7 tys. ton (-50 proc. r/r) LPG oraz 72,3 tys. ton (-59 proc. r/r) tzw. produktów ciężkich (w większości komponentów asfaltowych). Oceniła, że pokazuje to, że kluczowa instalacja Projektu EFRA (Efektywna Rafinacja - PAP) czyli instalacja opóźnionego koksowania (DCU) "pracuje na pełnych obrotach".
Lotos to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii. Lotos to także sieć ponad 500 stacji paliw na terenie całego kraju. Grupa Lotos, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. (PAP)