Ropa
Przydacz: Sytuacja w Zatoce Perskiej budzi nasze poważne zaniepokojenie
”Sytuacja w Zatoce Perskiej budzi nasze poważne zaniepokojenie. Deeskalacja napięć wymaga współpracy Stanów Zjednoczonych i Europy” – powiedział podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz podczas nieformalnej dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw UE (formuła „Gymnich”) w stolicy Finlandii.
W ramach spotkania ministrowie omówili m.in. sytuację w Zatoce Perskiej, temat zagrożeń hybrydowych, sytuację w regionie Bałkanów Zachodnich i kwestie związane z Arktyką.
"Polska podkreśla konieczność dalszego rozwoju zdolności Unii Europejskiej w dziedzinie zwalczania zagrożeń hybrydowych i wzmocnienia współpracy Unii Europejskiej i NATO w tym zakresie" – podkreślił wiceminister.
Odnosząc się do sytuacji w Zatoce Perskiej, podsekretarz stanu Marcin Przydacz zwrócił uwagę na aktywność Polski w zakresie długofalowych działań stabilizacyjnych, zachęcając do udziału w pracach grup roboczych Procesu Warszawskiego.
Podczas dyskusji nt. Bałkanów Zachodnich, w której wzięli udział przedstawiciele państw Półwyspu Bałkańskiego, wiceminister Przydacz przypomniał o aktywności Polski w regionie Bałkanów Zachodnich, m.in. poprzez działania w ramach tegorocznego przewodnictwa Warszawy w Procesie Berlińskim. "Polska oczekuje pozytywnych decyzji UE w październiku br. dotyczących rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z kolejnymi państwami bałkańskimi" – powiedział wiceminister.
Podsekretarz stanu w MSZ podkreślił również w swoim wystąpieniu zaangażowanie Polski w sprawy Arktyki, zaznaczając, że Warszawa jest m.in. obserwatorem w Radzie Arktycznej i inicjatorem Formatu Warszawskiego, gromadzącego państwa - obserwatorów w Radzie.