• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Przychody Arabii Saudyjskiej z eksportu ropy wzrosły o ponad 120%

Fot. www.saudiaramco.com
Fot. www.saudiaramco.com

Wartość eksportu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej wzrosła w czerwcu do 61,5 mld riali, co przekłada się na około 16,4 mld dolarów - informuje agencja Reutera.

Powyższe dane oznaczają, że przychody Saudyjczyków wzrosły o 123% r/r. W tym samym czasie eksport „czarnego złota” był większy o 41% r/r.

W czerwcu br. sprzedaż ropy naftowej za granicę stanowiła 72% całkowitego eksportu z Arabii Saudyjskiej - to o 10% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Analitycy Reutersa zwracają uwagę, że Królestwo było jednym z państw, które bardzo mocno ucierpiały w wyniku pandemii. Na „standardowe” kłopoty gospodarcze związane z obostrzeniami, nałożyły się również inne niekorzystne czynniki, jak gwałtowny spadek popytu na ropę oraz poważna obniżka jej notowań.

Reklam
Reklam

Obecnie sytuacja jest już lepsza i Saudyjczycy w drugim kwartale br. odnotowali wzrost PKB - pierwszy raz od wybuchu koronakryzysu.

Przypomnijmy, że według udostępnionych przez Chińczyków danych Arabia Saudyjska była w lipcu największym dostawcą ropy do Państwa Środka. Dostarczyła 6,67 mln ton ropy - o 7% mniej niż w czerwcu. Na drugiej pozycji utrzymała się Rosja - z wynikiem 6,64 mln ton (-0,1%), zaś trzecie miejsce zajął Irak, który wysłał do Chin 4,67 mln ton (+32%). 

Komentarze