Reklama

Elektromobilność

PKN Orlen szuka rozwiązań do obsługi ładowarek samochodowych

Fot. Pexels
Fot. Pexels

PKN Orlen ogłosił zapytanie, dotyczące informacji na temat istniejących na rynku polskim i zagranicznym rozwiązań w zakresie obsługi ładowarek samochodowych wykorzystujących System Centralny, zapewniający m.in. ich integrację, także tych zlokalizowanych w Niemczech, w Czechach i na Litwie.

Odpowiedzi w ramach zapytania „RFI na System Centralny dla elektromobilności” można składać do 3 grudnia, przy czym termin zadawania pytań mija 30 listopada – poinformował koncern w opublikowanym w poniedziałek ogłoszeniu.

„Przedmiotem zapytania jest uzyskanie informacji w zakresie istniejących na rynku krajowym i zagranicznym rozwiązań, dotyczących obsługi ładowarek samochodowych wykorzystujących System Centralny w oparciu o certyfikowany protokół OCPP” – wyjaśnił PKN Orlen w dokumentacji postępowania.

Koncern podkreślił, iż jego grupa kapitałowa „posiada i udostępnia klientom własne stacje ładowania na potrzeby świadczenia usług ładowania samochodów osobowych i dostawczych oraz nie wyklucza w przyszłości obsługi autobusów i pojazdów ciężarowych”. Jak zaznaczono w informacji, w perspektywie długookresowej grupa kapitałowa „zamierza uruchomić większą liczbę ładowarek i w tym celu konieczne jest rozeznanie rynku pod kątem dostępności rozwiązań przeznaczonych do centralnego zarządzania stacjami ładowania”.

Jak wskazał PKN Orlen, System Centralny ma za zadanie integrację wszystkich ładowarek grupy kapitałowej, również ładowarek znajdujących się poza granicami Polski - w Niemczech, w Czechach i na Litwie. Według koncernu, administrowanie Systemem Centralnym powinno odbywać się w jęz. angielskim, ewentualne z możliwością dodania słownika w jęz. polskim.

PKN Orlen zastrzegł, iż wersja Systemu Centralnego powinna być dostępna przez wszystkie popularne przeglądarki internetowe, w tym Microsoft Edge, Firefox, Chrome, Opera i Microsoft Explorer, niezależnie czy jest to sprzęt typu desktop lub laptop, czy urządzenie mobilne. Koncern dodał przy tym, iż „kluczowym wymaganiem” jest konieczność instalacji Systemu Centralnego w jego Data Center w trybie on-premise lub ewentualnie zastosowanie implementacji typu Cloud.

Reklama
Reklama

Według PKN Orlen, dostawca rozwiązania powinien zaprezentować, w formie już funkcjonującego rozwiązania, interface pomiędzy Systemem Centralnym, a aplikacjami wspomagającymi proces zarządzania stacjami ładowania, np. system billingowy, w tym rozliczanie oraz fakturowanie, Contact Center, aplikacje raportowe i analityczne, portal klienta, aplikacje mobilne, moduł marketingowy, proces ładowania i sposoby płatności za ładowanie.

Koncern zwrócił też uwagę, że System Centralny powinien umożliwiać integrację z aplikacjami mobilnymi wykorzystującym, co najmniej systemy operacyjne Android, iOS oraz EMUI.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, zakres zapytania ofertowego, oprócz pozyskania informacji o możliwościach Systemów Centralnych przeznaczonych pod obsługę stacji ładowania pojazdów elektrycznych, w oparciu o przedstawione wymagania, obejmuje też m.in. przeprowadzenie warsztatów z wybranymi dostawcami z prezentacją rozwiązania, a także pozyskanie danych o kosztach związanych z zakupem oraz implementacją do obsługi rozproszonej infrastruktury.

Koncern informował ostatnio, iż w ramach swej grupy kapitałowej posiada 2852 stacje paliw, łącznie na wszystkich rynkach, na których działa. Według tych danych, w grupie tej funkcjonuje 421 punktów alternatywnego tankowania, w tym 375 punktów ładowania aut elektrycznych, 2 stacje wodorowe oraz 44 stacje CNG.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama