Ropa
PERN planuje zwiększyć możliwości załadunkowe swojej bazy paliw
PERN ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zwiększenia możliwości załadunkowych na nalewni cystern w bazie paliw w Dębogórzu (Pomorskie), jedynej należącej do spółki, która obsługuje statki. Plany dotyczą rozbudowy tamtejszej bocznicy kolejowej.
Jak wynika z ogłoszenia PERN, oferty w postępowaniu obejmującym „Zwiększenie możliwości załadunkowych na nalewni cystern kolejowych w bazie paliw nr 21 w Dębogórzu” można składać do 13 lipca.
W opublikowanej dokumentacji przetargowej spółka wyjaśniła, że przedmiotem przetargu jest „opracowanie szczegółowej i kompletnej dokumentacji projektowej” oraz na jej podstawie uzyskanie niezbędnych zgód administracyjnych dla rozbudowy istniejącej bocznicy kolejowej o dwa dodatkowe tory postojowo-komunikacyjne o długości ok. 1 km oraz o dwa stanowiska nalewu.
Informując w marcu PAP o zamiarach rozbudowy infrastruktury logistycznej PERN, w tym obejmującej magazynowanie paliw, wiceprezes spółki Rafał Miland zapowiadał, iż plany te dotyczą m.in. modernizacji bazy w Dębogórzu, funkcjonującej jako hub morski dla tego rodzaju produktów.
„Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie, chcemy umożliwić wydawanie tam produktów w jak największych ilościach, co wiąże się z koniecznością rozbudowy bocznicy kolejowej, a także budową kolejnych stanowisk nalewczych, w tym dla autocystern. Planujemy też kolejny zbiornik. Wszystko po to, by stworzyć lepsze warunki dla podmiotów korzystających z tej bazy" – mówił wówczas wiceprezes PERN.
Miland wyjaśnił jednocześnie, że baza paliw w Dębogórzu jest jedynym obiektem w zasobach spółki, do którego można dostarczyć paliwa statkiem w dużych ilościach, a dodatkowo posiadającym też instalację do dozowania biododatków - miesięcznie baza przyjmuje do 7 statków, a wyjeżdża stamtąd do dalszej dystrybucji ok. 240 tys. metrów sześc. paliwa.
PERN informował wcześniej, że po połączeniu ze spółką swej grupy Operator Logistyczny Paliw Płynnych, co stało się z początkiem tego roku, planuje w ciągu najbliższych 4 lat wydać na inwestycje 2 mld zł. Według PERN, plany inwestycyjne obejmują tam m.in. rozbudowę baz magazynowych paliw, docelowo o 319 tys. metrów sześc., w tym w pierwszym etapie do 2019 r. o 128 tys. metrów sześc.
W kwietniu PERN ogłosił postępowanie, dotyczące wyboru wykonawcy projektu budowy 7 zbiorników magazynowych, w tym o łącznej pojemności 158 tys. metrów sześc., w 5 bazach paliw należących do spółki. Zamówienie dotyczyło projektów 4 zbiorników o pojemności 32 tys. metrów sześc. każdy, w tym dwóch w bazie w Rejowcu oraz po jednym w bazach w Dębogórzu i Małaszewiczach, a także 3 zbiorników po 10 tys. metrów sześc. każdy - dwóch w bazie w Emilianowie i jednego w Bazie w Boronowie.
W połowie marca PERN zawarł ze spółką Naftoremont-Naftobudowa z grupy kapitałowej Polimex Mostostal umowę na budowę 4 zbiorników magazynowych, o łącznej pojemności 128 tys. metrów sześc., w bazach paliw w Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej - w obu bazach powstaną po dwa zbiorniki do magazynowania paliw płynnych o pojemności po 32 metry sześc. każdy.
Spółka podkreślała wcześniej, że „budowa zbiorników jest jednym z kluczowych elementów gwarantujących bezpieczeństwo energetyczne Polski”, a inwestycje tego tupu wpisują się w przyjętą w 2017 r. politykę rządową dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym.
jw/PAP