Reklama

Ropa

Orlen przejmuje kolejne stacje paliw w Niemczech

  • Ilustracja: Thales
    Ilustracja: Thales

Orlen Deutschland, działająca na rynku niemieckim spółka zależna PKN Orlen, podpisała umowę z niezależnym operatorem sieci stacji paliw, firmą Germania Petrol na przejęcie 13 obiektów marki SUN zlokalizowanych w  Berlinie.

W wyniku przejęcia liczba stacji Star w stolicy Niemiec zwiększy się z 18 do blisko 30 obiektów.  Rebranding nowych stacji przewidziany jest wkrótce po zakończeniu formalności prawnych związanych z transakcją: „Zawarta transakcja to skuteczna realizacja naszych zapowiedzi w kwestii potencjalnych akwizycji i rozwoju segmentu detalicznego Grupy ORLEN na bardzo wymagającym i dobrze spenetrowanym przez branżę paliwową rynku niemieckim. Przejmowane obiekty, zlokalizowane w Berlinie, działają w segmencie ekonomicznym i mają wysoki potencjał sprzedażowy”  – powiedział Marek Podstawa, członek zarządu ds. sprzedaży PKN Orlen.     

Grupa prowadzi działalność na rynku niemieckim za pośrednictwem spółki zależnej Orlen Deutschland. Obecność polskiego Koncernu w Niemczech zapoczątkowała transakcja, w wyniku której w 2003 roku płocka spółka nabyła od firmy BP 494 stacje. Po zakończeniu transakcji z firmą Germania Petrol, Orlen Deutschland będzie zarządzał siecią sprzedaży detalicznej liczącą ponad 570 stacji paliw, głównie pod marką STAR, która obecnie jest największą siecią stacji paliw działających w segmencie ekonomicznym w Niemczech.

Ostatnie akwizycje polskiego giganta należy traktować, jako realizację zapowiedzi z ostatniego tygodnia kwietnia - informowano wówczas, że firma planuje zwiększenie swojego potencjału detalicznego, poprzez zakup obiektów m.in. na terytorium naszego zachodniego sąsiada: „Niemcy są jednym z tych rynków, gdzie nie wykluczamy akwizycji. Jeśli będzie jakaś sieć do sprzedania na rynku niemieckim, to będziemy się temu przyglądać" - mówił wiceprezes spółki Sławomir Jędrzejczyk. Dodał również, że trudno określić ostateczny poziom udziału w rynku, który chciałaby osiągnąć grupa, ponieważ bardzo wiele zależy tutaj od pojawiających się możliwości akwizycyjnych - prognozował wówczas, że najlepszym momentem na inwestycje będzie właśnie druga połowa roku.

Zobacz także: Rosja walczy z deficytem paliw

Zobacz także: Do kogo trafi saudyjska ropa dostarczana do Gdańska?

Reklama

Komentarze

    Reklama