Reklama

Ropa

OPEC+ liczy na wzrost popytu

Fot. Davie Macfarlane / Flickr
Fot. Davie Macfarlane / Flickr

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest wyceniana w okolicy 63 USD za baryłkę. Producenci z sojuszu OPEC+ oceniają, że gdy zwiększą produkcję ropy, to rynek będzie w stanie zaabsorbować większe ilości tego surowca - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,14 USD, wyżej o 0,33 proc. 

Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 66,65 USD za baryłkę, wyżej o 0,35 proc.

Komitet techniczny OPEC+ ocenił, że sojusz OPEC+ powinien kontynuować realizację planu zwiększenia podaży ropy w ciągu najbliższych 3 miesięcy o 2 mln baryłek dziennie.

Reklama
Reklama

Wcześniej komitet ten podwyższył prognozy wzrostu popytu na ropę w 2021 r., zastrzegając jednak, że odradzający się koronawirus w Indiach, Japonii i Brazylii może nieco zakłócić odbudowę zapotrzebowania na ropę.

Następne spotkanie OPEC+ odbędzie się na początku czerwca.

Popyt na ropę w ciągu następnych 6 miesięcy wzrośnie najmocniej w historii, gdyż akcja szczepień na Covid-19 m.in. w Europie nabiera na sile - oceniają analitycy Goldman Sachs Group Inc. i podtrzymują swoją prognozę, że ropa Brent w III kw. osiągnie poziom 80 USD za baryłkę. 

"Popyt na rynkach paliw na ropę jeszcze nie powrócił do poziomu sprzed pandemii Covid-19 i widzimy pole do dalszego zacieśniania bilansu dostaw ropy w II połowie roku" - ocenia z kolei Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. 

Dodaje, że dużym wyzwaniem dla rynków ropy w tej chwili jest stan epidemii koronawirusa w Indiach, które są 3. największym importerem ropy na świecie.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na giełdzie w Nowym Jorku zyskała 1,7 proc., najwięcej od niemal 2 tygodni. (PAP Biznes)

Komentarze