Reklama

Ropa

Nigeria zmniejszyła wydobycie ropy o prawie 25%

Fot. Gerard Flores / Flickr
Fot. Gerard Flores / Flickr

Nigeria, jeden z największych producentów ropy w OPEC, zmniejszyła wydobycie o 23% - poinformował minister Timipre Sylva.

Minister poinformował, że wydobycie „czarnego złota” w Nigerii spadło o 417 tys. baryłek dziennie i wynosi obecnie 1,412 mln b/d. Redukcja jest bezpośrednio związana z porozumieniem OPEC+.

Na początku kwietnia Timipre Sylva przekonywał, że jego kraj jest gotowy do „niezbędnych poświęceń” na rzecz ustabilizowania światowego rynku ropy. 

Nigeria jest największym producentem ropy w Afryce Subsaharyjskiej oraz trzynastym na świecie. Szef Międzynarodowej Agencji Energii, uważa, iż jest to kraj należący do najbardziej narażonych na skutki drastycznych obniżek cen.

Porozumienie OPEC+, które weszło w życie z początkiem maja powinno w pierwszym okresie zredukować globalne wydobycie ropy o ok. 9,7 mln b/d. Eksperci podchodzą jednak z dużą ostrożnością do oceny jego wpływu na rynek, ponieważ nadwyżka podaży szacowana jest na 20-25 milionów baryłek. Na powyższe nakładają się również trudności w zakresie magazynowania ropy.

Komentarze