Reklama

Ropa

Negocjacje panelu OPEC+ za pośrednictwem telekonferencji

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Negocjacje w ramach technicznego panelu OPEC+ zostaną przeprowadzone najpewniej za pośrednictwem telekonferencji - ocenił w czwartek minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak.

Obecnie trwa spór między państwami Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), a Moskwą i jej sojusznikami (OPEC+) ws. obniżenia wydobycia surowca.

Na początku tygodnia podano, że Arabia Saudyjska rzuci na rynek rekordową ilość ropy, by zmusić Rosję do ponownego podjęcia rozmów w sprawie redukcji wydobycia

Rosja nie zgodziła się w ubiegłym tygodniu, podczas negocjacji w Wiedniu, na ograniczenie wydobycia ropy. Kraje OPEC domagały się zmniejszenia produkcji o 1,5 mln baryłek dziennie (1,5 proc. światowej produkcji). Fiasko rozmów w tej sprawie doprowadziło do największych spadków cen surowca od wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. W czwartek utrzymała się malejąca tendencja.

W obliczu kryzysu Rosja zapowiedziała, że utrzyma wszystkie kanały komunikacyjne z sojusznikami na wypadek potrzeby podjęcia wspólnych kroków w przyszłości.

Obserwowany spadek cen surowca związany jest z obawami o to, że epidemia koronawirusa doprowadzi do kryzysu nadpodaży i dalszych spadków cen. Rosja jednak skłonna jest zaakceptować niższe notowania ropy, aby zachować swój udział w rynku, na którym potężnym graczem stały się USA.

OPEC+, czyli kraje kartelu oraz inni producenci, którym przewodzi Rosja, wydały w piątek po południu komunikat, w którym zapewniły, że będą kontynuować konsultacje, mające na celu ustabilizowanie rynku, ale rynek i tak zareagował znacznymi spadkami cen ropy. Grupa OPEC+ prowadziła konsultacje od wtorku do piątku.

W lipcu 2019 roku OPEC i 10 niezrzeszonych krajów produkujących ropę podpisało deklarację o "stałej współpracy" w formacie OPEC+, co było reakcją na wzrost eksportu ropy z USA. Sformalizowano w ten sposób współpracę rozpoczętą w 2016 roku, aby powstrzymać drastyczne spadki cen surowca.

Rosja i państwa OPEC wspólnie wydobywają więcej niż 40 proc. światowej ropy naftowej.

  • OPEC
Reklama
Reklama

Komentarze