Reklama

Ropa

Miedwiediew: Unijny podatek węglowy to miliardowe straty dla rosyjskiej gospodarki

Fot. Jürg Vollmer / Flickr
Fot. Jürg Vollmer / Flickr

Wprowadzenie przez Unię Europejską podatku węglowego może spowodować, że straty rosyjskich eksporterów sięgną miliardów euro - powiedział Dmitrij Miedwiediew, były prezydent, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa FR.

„Taka transgraniczna regulacja może znacznie ograniczyć zużycie zarówno rosyjskiej ropy, jak i węgla. Według Akademii Nauk straty finansowe krajowych eksporterów sięgną miliardów euro” - powiedział Miedwiediew na spotkaniu, które zostało poświęcone właśnie podatkowi węglowemu.

Były prezydent dodał, że „ta liczba jest oczywiście nadal niemożliwa do określenia, ale mimo to mówimy o bardzo znaczącym spadku dochodów”. Jego zdaniem wprowadzenie przez UE podatku węglowego może radykalnie zmniejszyć konkurencyjność m.in. rosyjskich towarów. Zdaniem Miedwiediewa unijne regulacje mogą wywrzeć poważny wpływ na bardzo istotne obszary gospodarki. Szczególnie obawia się tutaj o rosyjskie hutnictwo, przemysł chemiczny oraz sektor energii. 

Bliski współpracownik Putina uważa ponadto, że UE zamierza wykorzystać politykę klimatyczną jako pretekst i wprowadzić regulacje, które „już wzbudziły zaniepokojenie w wielu krajach”. „Kraje zorientowane na eksport to nie tylko Rosja, ale i na przykład Niemcy - bardzo powściągliwe w tej inicjatywie. Najważniejsze potęgi gospodarcze, jak Stany Zjednoczone i Chiny, też nie są nastawione do tego entuzjastycznie” - zakończył.

Komentarze