Reklama

Ropa

MFW drastycznie obniża prognozy dla cen ropy naftowej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Międzynarodowy Fundusz Walutowy drastycznie obniżył swoją prognozę dotyczącą średnich cen ropy w 2020 i 2021 roku.

Przewidywania MFW na rok 2020 zostały obniżone o 22,42 $ w stosunku do prognoz ze stycznia br. Oznacza to, że średnia cena „czarnego złota” powinna wynieść ok. 35,61 $.

Nieco mniejszą, choć też poważną, obniżkę odnotowano w przypadku prognoz na 2021, które obecnie wynoszą 37,87 $, tj. o 20,16 $ mniej, niż zakładano wcześniej.

Przypomnijmy, że do kryzysu na rynku doprowadziła „wojna naftowa” pomiędzy Arabią Saudyjską i Rosją. Wywołane przez nią zawirowania (m.in. jeśli chodzi o zwiększenie podaży surowca) oraz globalne spowolnienie spowodowane przez koronawirusa, zaowocowały gwałtownymi spadkami cen „czarnego złota”. 

„Na początku marca prognozy wyglądały dość ponuro, ale w ciągu zaledwie jednego miesiąca sytuacja zmieniła się dramatycznie. Rozbieżności między popytem i podażą są przerażające. Przewidywane rozmiary nadprodukcji, szczególnie w drugim kwartale, przekraczają wszystko, co widzieliśmy do tej pory” - alarmował niedawno Mohammed Barkindo, sekretarz generalny OPEC. Analitycy nie są przekonani, czy ogłoszone w niedzielę porozumienia dot. ograniczenia wydobycia doprowadzą do trwałej poprawy sytuacji. 

Reklama

Komentarze

    Reklama