Reklama

Ropa

Media: Chiny wyczerpały możliwości magazynowania ropy

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Zasoby ropy największego na świecie importera surowców, Chin, wzrosły do ​​około 100 dni importu netto, co utrudnia znalezienie dodatkowych zbiorników i obiektów magazynowych, przekazał Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione z sytuacją.

Wzrost zapasów był spowodowany próbami zakupu ropy przez Chiny w celu gromadzenia rezerw w 2020 r., kiedy ceny spadły w związku z pandemią koronawirusa. Rezerwy obejmują zarówno rezerwy rządowe, jak i komercyjne. Ich poziom waha się, ale utrzymuje się na poziomie około 100-120 dni importu netto.

Jako główny importer ropy naftowej, odpowiednia podaż surowców ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Chin, ponieważ zapewnia ochronę przed skutkami zakłóceń w dostawach.

Reklama
Reklama

Wcześniej, w kwietniu ubiegłego roku, Bloomberg ogłosił plany zakupu przez Chiny ropy na potrzeby rezerw awaryjnych. Według rozmówców agencji, pierwotnym celem było utrzymanie zapasów rządowych na poziomie 90 dni importu netto, który mógłby zostać zwiększony do 180 dni importu netto.

Według danych agencji, chiński import ropy wyniósł w zeszłym roku średnio 10,9 mln baryłek dziennie, a obecne rezerwy ropy w tym kraju wynoszą 1,09 mld baryłek.

Reklama

Komentarze (1)

  1. pw

    przygotowania do wojny

Reklama