• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Kraje OPEC+ stopniowo znoszą ograniczenia wydobycia ropy

Fot. opec.org
Fot. opec.org

Grupa OPEC+ uzgodniła w środę podczas spotkania w Wiedniu, że w październiku zacznie stopniowo znosić ograniczenia wydobycia ropy, nałożone w ubiegłym roku, by zapobiec spadkowi cen. AFP zwraca uwagę, że kartel naftowy nie zareagował na pośrednie wezwania USA do zwiększenia produkcji.

Grupa OPEC+, czyli kraje OPEC i inni producenci ropy, którym przewodzi Rosja, poinformowała w komunikacie, że potwierdza podjęte w lipcu decyzje dotyczące "zwiększenia w październiku globalnej miesięcznej produkcji ropy o 400 tys. baryłek dziennie".

"Nawet jeśli pandemia Covid-19 nadal wzbudza pewien niepokój, to fundamenty rynku (surowca) wzmocniły się" - głosi oświadczenie grupy.

Na początku pandemii OPEC+ ustalił limity produkcji, a następnie przedłużał je lub tylko nieznacznie modyfikował, aby uniknąć kryzysu nadpodaży i podtrzymać spadające ceny ropy.

OPEC+ stara się obecnie prowadzić taką politykę, która zarazem pozwoli podreperować budżety krajów należących do kartelu dzięki nieznacznemu zwiększeniu produkcji, ale nie pozwoli, by opłacalne stało się zwiększenie wydobycia przez producentów w USA - wyjaśnił Reuters.

Reklama
Reklama

AFP zwraca uwagę, że o zmianę polityki OPEC+ zaapelował nieformalnie Biały Dom, zaniepokojony rosnącymi cenami paliw. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan oznajmił 11 sierpnia, że kartel "nie podejmuje wystarczających kroków", by zwiększyć produkcję, co zagraża ożywieniu gospodarczemu po kryzysie wywołanym pandemią.

Jednak na środowe, raczej ostrożne decyzje OPEC+ wpłynęły inne czynniki, w tym rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa - wyjaśnia AFP.

Kartel, który od nastania kryzysu spotyka się częściej, by na bieżąco reagować na wahania rynku ropy, zapowiedział w środowym komunikacie, że następne jego posiedzenie odbędzie się 4 października.

Źródło:
PAP

Komentarze