Reklama

Ropa

Kolejny transport sprzętu zakupionego przez Lotos dotarł do Polski

Fot. www.lotos.pl
Fot. www.lotos.pl

Samolot AN-124 z około 105 tys. kombinezonów i 210 tys. przyłbic na pokładzie wylądował 11 maja br. o godz. 17.30 na lotnisku Wrocław-Strachowice. To kolejny transport środków niezbędnych do walki z COVID-19 zakupionych przez Grupę LOTOS w Chinach na zlecenie polskiego rządu. Operację zorganizowano w ramach programu SALIS

To już trzeci transport środków ochrony indywidualnej zakupionych przez Grupę Lotos na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W całe przedsięwzięcie zaangażowanych jest szereg podmiotów. To nie tylko Ministerstwo Aktywów Państwowych. Wsparcie logistyczne zapewniła Agencja Rozwoju Przemysłu. Sprzęt w znakomitej większość trafi do składnicy w Lublińcu. Za odbiór i przekazanie go do magazynów odpowiedzialna jest Agencji Rezerw Materiałowych współpracująca w tym zakresie z Pocztą Polską. Finalnie środki będą dystrybuowane do szpitali w całej Polsce zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

W całym procesie aktywnie uczestniczyło również Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Polskie Siły Zbrojne. A to ze względu na fakt, że operację przeprowadzono w ramach programu SALIS (Strategic Airlift International Solution), którego członkami, oprócz Polski, są Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Norwegia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Umożliwia on wykorzystanie transportu do realizacji operacji NATO i Unii Europejskiej, a także do zabezpieczenia kluczowych potrzeb państw. To trzecia misja samolotu AN-124 na rzecz Polski. Jeszcze dziś, po zakończeniu wyładunku, maszyna odleci do Lipska w Niemczech.

Na wsparcie polskich służb medycznych i mundurowych walczących z COVID-19 Lotos przekazałw sumie ponad 7,5 mln zł. Środki te trafiły m.in. do szpitali zakaźnych w całej Polsce. Koncern z Gdańska umożliwił też darmowe tankowanie żołnierzom pomorskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. W maju wystartowała kampania „Każdy czeka na swoje NAJ”, w której spółka zachęca kierowców do przekazywania swoich punktów z programu Navigator na badania związane z leczeniem koronawirusa. (Lotos)

Komentarze