Reklama

Ropa

Kolejny koncern naftowo-gazowy chce przeznaczyć miliony na czyste technologie

Fot. Jack Snell / Flickr
Fot. Jack Snell / Flickr

Chevron poinformował, że stworzył fundusz o wartości 300 mln dolarów, którego celem jest finansowanie technologii niskoemisyjnych.

Wśród naftowo-gazowych gigantów zaobserwować można wyraźny trend związany z deklaracjami w zakresie ograniczania emisji oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii - zauważają analitycy Reutersa.

Nieco wcześniej ExxonMobil, światowy potentat, zaprezentował swój projekt dotyczący eliminowania dwutlenku węgla. Miałby on stanowić bezpośrednią konkurencję dla  Occidental Petroleum, który dąży do stworzenia ”największej w w historii” instalacji służącej usuwaniu CO2 z atmosfery.

Ambitne plany, w podobnej materii, ma również technologiczny gigant z USA - Microsoft.

Reklama
Reklama

Na początku 2020 roku spółka zakomunikowała światu, że do 2030 roku usunie wystarczającą ilość CO2, aby zrównoważyć to co wyemitowała od początku swojego istnienia, a zatem roku 1975.  Firma zamierza również zainwestować miliard dolarów w technologie związane ze zmniejszaniem emisji oraz redukowaniem dwutlenku węgla w atmosferze.

Firma założona przez Billa Gatesa zostanie partnerem technologicznym projektu Northern Lights. Stanowi on część zakrojonych na szeroką skalę działań Norwegii, związanych z wychwytywaniem dwutlenku węgla w produkcji przemysłowej oraz jego przechowywaniem pod dnem morza. W przedsięwzięciu uczestniczą również Shell i Total.

Reklama

Komentarze

    Reklama