KE chce, żeby źródła OZE mogły być w 100% dotowane przez państwo

7 czerwca 2021, 15:45
windmill-5749990_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Komisja Europejska proponuje zmiany w wytycznych o pomocy państwa w celu umożliwienia krajom UE dotowania do 100 proc. wartości projektów dotyczących energii odnawialnej. Inwestycje w gaz zostaną objęte wytycznymi, jeśli kraje wykażą, że służą celom klimatycznym UE.

„Europa będzie potrzebować sporych zrównoważonych inwestycji. Chociaż znaczna część środków pochodzić będzie z sektora prywatnego, wsparcie publiczne będzie potrzebne dla szybkiego procesu zielonej transformacji. Dlatego chcemy zadbać o to, aby nasze zasady dotyczące pomocy państwa w obszarze klimatu, środowiska i energii były odpowiednio przygotowane i dostosowane do zielonej transformacji" - powiedziała komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager.

"Dzięki zmienionym zasadom z jednej strony państwa członkowskie będą mogły osiągnąć unijne ambitne cele środowiskowe Europejskiego Zielonego Ładu, a z drugiej ograniczymy do minimum ewentualne zakłócenia konkurencji. Ważne jest dla nas zatem, aby wszystkie zainteresowane strony przedstawiły nam teraz swoje uwagi” – dodała.

image

 Reklama

KE proponuje, że projekty w zakresie czystego transportu, efektywności energetycznej w budynkach i bioróżnorodności mogły być również w pełni finansowane przez kraje UE.

Zaproponowano wprowadzenie zabezpieczeń, które zagwarantują, że wsparcie będzie udzielane w tych obszarach, gdzie jest niezbędne do skuteczniejszej ochrony klimatu i środowiska, jak również że nie będzie przekraczać kwoty koniecznej do osiągnięcia celów środowiskowych ani zakłócać konkurencji czy też zagrażać integralności jednolitego rynku.

Środki obejmujące nowe inwestycje w gaz ziemny zostaną objęte wytycznymi jedynie w zakresie, w jakim zostanie wykazane, że inwestycje te są zgodne z celami klimatycznymi UE na lata 2030 i 2050.

Nowe wytyczne mają zostać przyjęte pod koniec 2021 r.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
luki
środa, 24 listopada 2021, 10:31

Jeśli 100% dotacji to komu zabiorą?? Pewnie podniosą podatki na energię elektryczną :P

Nysa
piątek, 24 września 2021, 13:19

No popatrz. OZE miały być tańsze od konwencjonalnych źródeł energii a okazuje się , że jawnie przyznano , że potrzebne są stałe dotacje do tego śmieciowego źródła energii.

EINSTEIN III
wtorek, 8 czerwca 2021, 19:00

Nasze OZE, nie wymaga dotacji i spina się biznesowo. Zatem kombinują, jak zneutralizować nasze rozwiązania, aby zachować kontrolę nad wytwarzaniem energii. Maszyny drukujące euro są wydajne i pomalują tyle papierków, ile będzie potrzebne do subsydiowania istniejących na rynku rozwiązań OZE. Ale próżne ich nadzieje, bo kontrola rynku energii po wsze czasy spocznie w podmiotach kontrolowanych przez akcjonariat obywatelski.

AA
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:49

Za komuny cały przemysł był nierentowny i trzeba było do niego dopłacać Widać socjalizm wiecznie żywy

Tweets Energetyka24