Reklama

Ropa

Iran zamierza kontynuować dostawy paliwa do Wenezueli

Fot. -EZEK / Flickr
Fot. -EZEK / Flickr

Pomimo amerykańskich sankcji Iran będzie kontynuował dostawy paliwa do Wenezueli, jeśli tylko tamtejszy rząd o to poprosi - oświadczył rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

„Iran korzysta ze swojego prawa do nieskrępowanego handlu z Wenezuelą i jesteśmy gotowi wysłać więcej statków, jeśli Caracas o to zawnioskuje” - mówił Abbas Musawi, rzecznik MSZ, na cotygodniowej konferencji prasowej.

Nie zważając na amerykańskie sankcje Iran wysłał niedawno do Wenezueli pięć tankowców z paliwem na pokładzie. Zignorował tym samym m.in. groźby dotyczące możliwości ich zatrzymania przez U.S. Navy. Waszyngton podjął również kroki dyplomatyczne i medialne, których celem było utrudnienie realizacji dostaw. Ostrzeżono także rządy, porty morskie, spedytorów oraz ubezpieczycieli, że jeśli pomogą Irańczykom, to powinni spodziewać się konsekwencji.

Piąty i ostatni tankowiec wpłynął na wenezuelskie wody Wenezueli w niedzielę i skierował się do rafinerii El Palito, należącej do państwowej spółki PDVSA.

W ostatnim czasie Teheran słał do Boliwariańskiej Republiki Wenezueli nie tylko paliwa, ale również fachowców i specjalistyczny sprzęt. Kraj cierpi na poważne niedobory benzyny oraz innych produktów naftowych. Ich przyczyną jest orgomna niegospodarność kolejnych wenezuelskich rządów, niedoinwestowanie rafinerii oraz brak dostępu profesjonalnych usług konserwacyjnych. Na powyższe nałożyły się również skutki surowych amerykańskich sankcji.

Reklama

Komentarze

    Reklama