Reklama

Ropa

Irak: dementi ws. tankowca przemycającego ropę

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nie mamy jakiegokolwiek związku z tankowcem przejętym przez Iran na wodach Zatoki Perskiej za rzekomy przemyt paliwa - oświadczyło w niedzielę późnym wieczorem irackie ministerstwo ds. ropy naftowej.

Wcześniej irańskie media państwowe poinformowały, że irańscy Strażnicy Rewolucji Islamskiej przejęli iracki tankowiec Hita, który miał nielegalnie przewozić 700 000 litrów oleju napędowego.

"Ministerstwo nie sprzedaje oleju napędowego na rynku międzynarodowym" - oświadczył rzecznik irackiego ministerstwa ds. ropy naftowej. Dodał, że władze w Bagdadzie sprawdzają informacje o statku zatrzymanym przez Iran.

Operacja specjalnej jednostki sił irańskich miała miejsce w środę w pobliżu wyspy Farsi w północnej części Zatoki Perskiej. Na wyspie tej mieści się baza marynarki wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, którego członkowie nazywani są też Gwardią Rewolucyjną lub Strażnikami Rewolucji.

Tankowiec został przekazany do portu w Buszehrze nad Zatoką Perską, a "ładunek przemycanego paliwa został dostarczony władzom" w porozumieniu z irańskim sądem - podano w komunikacie Korpusu, na który powołała się AFP. Tankowiec kierował się do krajów arabskich w Zatoce - poinformował dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generał Ramazan Zirahi.

19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. Na polecenie władz Iranu wszczęto dochodzenie w sprawie zajścia.

Najpierw jednak, na początku lipca, u wybrzeży Gibraltaru Brytyjczycy zatrzymali irański tankowiec Grace 1 w związku z podejrzeniami, że statek próbuje naruszać sankcje unijne nałożone na Syrię, czemu Iran zaprzecza.

W reakcji na incydent ze Steną Impero Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

Utworzona po rewolucji islamskiej w 1979 roku Gwardia Rewolucyjna składa się z formacji lądowych, morskich i powietrznych; jest to najlepiej wyszkolona i wyposażona część sił zbrojnych Iranu.

jw/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze