• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Irak chce wydobywać więcej ropy. Co na to OPEC?

Fot. jodelli / Flickr
Fot. jodelli / Flickr

Irak stara się o wyłączenie go z przyszłorocznych ograniczeń dotyczących wydobycia ropy naftowej - poinformował tamtejszy minister Ihsan Abdul Jabbar.

Zdaniem agencji informacyjnej INA, na którą powołuje się Reuters, kwestia zwolnienia Iraku z redukcyjnych zobowiązań pojawiła się już trzykrotnie na spotkaniu ministrów krajów OPEC+. Ihsan Abdul miał zapewniać, że niezależnie od tej kwestii w ostatnich trzech miesiącach bieżącego roku kraj wypełni wszystkie nałożone na niego obowiązki.

W minionym miesiącu przedstawiciel rządu w Bagdadzie deklarował, że Irak zmniejszy wydobycie ropy o dodatkowe 400 tys. baryłek dziennie w okresie sierpień - wrzesień. Celem jest tutaj zrekompensowanie nadprodukcji, którą obserwowano w poprzednich trzech miesiącach. Oprócz tego Irak jest zobowiązany do redukcji na poziomie 850 tys. b/d.

Eksport ropy z Iraku wyniósł w sierpniu średnio 2,6 mln b/d - w porównaniu do 2,763 mln b/d w lipcu. Przez turecki port Ceyhan słano dziennie 97 tys. baryłek, zaś średnia cena wyniosła 43,07 dol.

Minister dodał, że Kurdystan wciąż wysyła za granicę surowiec bez konsultacji z rządem w Bagdadzie. 

Przypomnijmy, że na bazie porozumienia OPEC+ wydobycie ropy przez sygnatariuszy powinno zostać obniżone sumarycznie o 7,7 mln baryłek dziennie do końca roku. W kolejnym okresie, od stycznia do końca kwietnia o 5,8 mln b/d. 

Komentarze