Ropa
IFF: kraje Zatoki Perskiej doświadczą najgorszego kryzysu gospodarczego w historii
Sześć narodów Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) boryka się z najgorszym kryzysem gospodarczym w historii w związku z podwójnym szokiem spadających cen ropy i pandemią koronawirusa - podał Institute of International Finance (IIF).
Większość krajów Zatoki w dużej mierze utrzymuje się ze sprzedaży węglowodorów.
Całkowity realny produkt krajowy brutto (PKB) skurczy się w tym roku o 4,4%, pomimo pewnych oznak, że rozprzestrzenianie się wirusa zostało skutecznie powstrzymane i złagodzenia niektórych ograniczeń w ostatnich tygodniach - powiedział IIF, globalny think tank branży finansowej.
Wedle IIF regionalny system bankowy pozostał stabilny, charakteryzował się silną płynnością i kapitalizacją oraz stosunkowo niską wartością kredytów zagrożonych. Podane przez IIF środki wsparcia płynności wprowadzone przez władze GCC w celu wsparcia banków wynoszą 4% PKB lub 54 mld USD - przypomina Reuters.
Arabia Saudyjska, największa gospodarka regionu, może w tym roku spaść o 4% PKB, a deficyt zwiększyć do 13%.
Oman, który staje się coraz bardziej wrażliwym miejscem w regionie ze względu na rosnące zadłużenie, może doświadczyć 5,3% regresu gospodarczego, podczas gdy jego deficyt może wzrosnąć w tym roku do 16,1% z 9,4% w 2019 r. - ocenia IIF.