Ropa
Fogiel: przejęcie Polski Press to decyzja szefostwa Orlenu
Przejęcie Polski Press to decyzja szefostwa Orlenu - podkreślił we wtorek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Pytany, czy o decyzji wiedział szef MAP Jacek Sasin, odparł, że domyśla się, że „wicepremier jest poinformowany, co się dzieje w podległych mu spółkach”.
Fogiel w radiu RMF FM pytany był o kwestię zakupu przez Grupę Orlen wydawnictwa Polska Press. "To jest decyzja szefostwa Orlenu" - podkreślił. Jak zaznaczył nie zna wszystkich uwarunkowań tej transakcji. Według posła celem zakupu jest poszerzenie działalności koncernu.
Na uwagę, że gdyby Skarb Państwa nie aprobował tej decyzji, to prezes Orlenu Daniel Obajtek by jej nie podjął, Fogiel odpowiedział, że "Skarb Państw nie aprobowałby decyzji, które są szkodliwe dla samej spółki".
Zapytany, czy o tej decyzji wiedzieli politycy PiS, Fogiel wyjaśnił, że wiedzieli o tym członkowie rady nadzorczej i "politycy, którzy nadzorują z racji pełnionych przez siebie funkcji spółki Skarbu Państwa". Dopytywany, czy o decyzji wiedział zatem wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odparł, że domyśla się, że "wicepremier jest poinformowany o tym, co dzieje się w podległych mu spółkach".
Na pytanie, czy Sasin "nie wspomniał o tym szeptem" wicepremierowi, prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, wicerzecznik tej partii odpowiedział: "O tym, o czym szeptem rozmawiają ze sobą wicepremierzy, to ja, jako skromny rzecznik, nie jestem poinformowany".
Fogiel, pytany ponadto, czy uważa, że "państwo jest od tego, by posiadać udziały w gazetach", podkreślił, że "spółki Skarbu Państwa są od tego, żeby się rozwijać i tworzyć zysk". "Czy koncerny medialne powinny być wyłączone z gry rynkowej?" - pytał.
Odnosząc się do opinii, że pomysłu kupowania przez państwo mediów nie da się obronić rynkowo, Fogiel podkreślał, że o tym, że ta decyzja się broni z biznesowego punktu widzenia, z pewnością przekonałby słuchaczy prezes Obajtek.
Grupa Orlen poinformowała w poniedziałek, że złożyła ofertę zakupu wydawnictwa Polska Press, dzięki temu będzie miała dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wydawnictwa, a także czytelników "Dziennika Bałtyckiego", "Polska The Times", czy "Dziennika Polskiego" oraz 20 dzienników regionalnych i 120 lokalnych tygodników. Wydawnictwo jest również właścicielem 500 portali internetowych. Według Orlenu, Polska Press to jeden z największych wydawców w Polsce, który w 2019 r. osiągnął przychody na poziomie ponad 398,4 mln zł.(PAP)