Reklama

Ropa

Energetyczne podsumowanie dnia - 25 lipca 2018 r.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zapraszamy do lektury kolejnego energetycznego podsumowania dnia.

CBA: zatrzymano byłych członków zarządu spółki Węglokoks

Agenci CBA z Delegatury w Katowicach zatrzymali osiem osób: byłych członków zarządu spółki Węglokoks S.A., w tym jej byłego prezesa oraz byłych członków rady nadzorczej czeskiej spółki Polské Uhli a.s.

Sprzedaż "brudnego" węgla przez pół roku bez kar? Tego chcą sprzedawcy

Sprzedawcy węgla postulują wprowadzenie półrocznej karencji w stosowaniu kar za sprzedaż surowca, niespełniającego wymogów procedowanej właśnie w Senacie ustawy dotyczącej jakości paliw. Liczą też na wydłużenie terminu wejścia w życie ustawy z 14 do 30 dni po jej publikacji.

Wzrost temperatur napędza rosyjską ekspansję arktyczną [ANALIZA]

W ubiegłym tygodniu temperatura na północy Skandynawii i Rosji zrównała się z tą z południa Hiszpanii. Z portu w Sabietcie na półwyspie jamalskim na wschód do Chin popłynął natomiast gazowiec LNG. Są to pierwsze jaskółki poważnych zmian w Arktyce, które będą miały olbrzymi wpływ na transport morski i sektor oil&gas. Rosja intensywnie się do nich przygotowuje.

Komisja Europejska nie powinna zatrzymać połączenia Orlenu i Lotosu [KOMENTARZ]

Komisja Europejska może zająć się połączeniem Orlenu i Lotosu, gdy już poznamy szczegóły w jaki sposób ma przebiegać zapowiedziane stworzenie nowego podmiotu. Jest to normalna procedura w momencie, gdy obroty nowego podmiotu po koncentracji przekroczą 1 mld euro globalnie lub równowartość 50 mln euro w Polsce. W tym przypadku UOKiK będzie musiał zgłosić połączenie do unijnych organów anty-monopolowych przy Komisji Europejskiej. Jakie lekcje z poprzednich decyzji KE powinien wyciągnąć Orlen i Lotos przygotowując się do połączenia?

Laos: setki osób zaginionych po runięciu tamy hydroelektrowni

W Laosie trwa akcja ratunkowa po zawaleniu się budowanej tamy hydroelektrowni na południu kraju. Potwierdzono śmierć dwóch osób, a nieoficjalne szacunki władz mówią o 19 zabitych; kilkaset osób uznaje się za zaginione – podały lokalne media.

Departament Stanu USA: Kategorycznie sprzeciwiamy się Nord Stream 2

Prezydent Ukrainy spotkał się z Francisem Fannonem, asystentem ds. energii sekretarza stanu USA. Politycy rozmawiali o współpracy energetycznej obydwu państw oraz koordynacji działań na rzecz zablokowania budowy rurociągu Nord Stream 2.

Gigantyczny wzrost zysków amerykańskiego potentata naftowego

Amerykański koncern Halliburton poinformował, że w pierwszym półroczu 2018 r. jego zysk ukształtował się na poziomie 555 mln dolarów. Dla porównania, w analogicznym okresie roku ubiegłego spółka odnotowała stratę w wysokości 4 mld dolarów.

Strajk górników w Rosji. 70 osób rozpoczęło głodówkę

70 górników uczestniczy w strajku głodowym w kopalni złota w Kraju Zabajkalskim w azjatyckiej części Rosji - podały w środę rosyjskie media. Protestujący żądają wypłaty zaległych pensji. Wszczęto śledztwo w sprawie dotyczącej wykroczeń właściciela kopalni.

Chiny: Nie łamiemy sankcji ONZ sprzedając Korei Północnej produkty naftowe

Chiny utrzymują kontakty handlowe z Koerą Północną w zakresie dostaw produktów ropopochodnych, ale czynią to bez naruszania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył we wtorek Geng Shuang, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych CHRL.

Ceny ropy idą w górę

Wycena głównych benchmarków ropy naftowej w środę zwyżkuje z powodu optymizmu związanego z planami stymulacji gospodarki przez rząd Chin.

"Siła Syberii" ukończona w 90,5%

Gazprom poinformował, że ukończono 90,5% budowy gazociągu "Siła Syberii", którego zadaniem będzie dostarczanie „błękitnego paliwa” do Chin.

Chińczycy zainwestują 22 mld dolarów w wydobycie gazu i ropy

Agencja Reutera informuje, że chiński koncern CNPC zamierza do roku 2020 zainwestować ponad 22 miliardy dolarów w zwiększanie produkcji ropy i gazu na zachodzie kraju.

Reklama

Komentarze

    Reklama