Reklama

Ropa

Eksport rosyjskiej ropy do Chin spadł o prawie 30%

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W styczniu 2020 r. Rosja dostarczyła Chinom ropę naftową o wartości około 2 mld dolarów. W tym samym miesiącu w 2019 r. było to prawie 2,8 mld dolarów, w ujęciu rocznym spadek wyniósł 28%. 

Dostawy produktów naftowych do Chin w styczniu spadły o prawie 20%, do 458 milionów USD z 569 milionów USD rok wcześniej.

Pomimo spadku dostaw Chiny nadal utrzymują pozycję lidera wśród importerów rosyjskiej ropy. Niderlandy zajęły drugie miejsce pod względem zakupów w styczniu (1,3 mld USD), a następnie Niemcy (około 1 mld USD) i Włochy (0,6 mld USD), według danych FCS. W ubiegłym roku Rosja znacznie zwiększyła eksport ropy do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Turcji. Jest to głównie efekt sankcji USA wobec Wenezueli i Iranu.

Produkcja przemysłowa w Chinach w pierwszych dwóch miesiącach roku spadła o 13,5% w ujęciu rocznym. To najgorszy wynik od 30 lat. W grudniu, kiedy większość pacjentów z zakażeniem koronawirusem nie została jeszcze zidentyfikowana w kraju, przemysł wzrósł o 6,9%. Najsilniejszy spadek odnotowano w sektorze handlu (o 20,5%), natomiast inwestycje w Chinach spadły o 24,5%.

W lutym minister finansów Anton Siluanow oszacował dzienne straty Rosji wynikające ze zmniejszenia handlu z Chinami w wyniku epidemii zakażenia koronawirusem na ok. miliard rubli (ok. 135 mln dol.).

Reklama

Komentarze

    Reklama