Reklama

Ropa

Eksport ropy z Wenezueli najniższy od prawie 80 lat

Fot. Don DeBold / Flickr
Fot. Don DeBold / Flickr

Eksport ropy naftowej z Wenezueli spadł do historycznie niskiego poziomu i w październiku wyniósł zaledwie 359 tys. baryłek dziennie. Większość klientów państwowej spółki PDVSA wstrzymała odbiór surowca, aby uniknąć amerykańskich sankcji - informuje agencja Reutera.

Amerykański rząd zezwolił kilku firmom na handel z PDVSA pomimo obowiązujących sankcji. Wśród nich znalazły się takie podmioty jak Repsol (Hiszpania), ENI (Włochy), Reliance Industries (Indie) oraz Tipco Asphalt (Tajlandia). W zależności od sytuacji poszczególne firmy otrzymały derogację z terminem ważności mijającym w październiku oraz listopadzie.

Źródła agencji twierdzą, że żadna z trzech pierwszych firm nie odebrała w październiku dostaw ropy z Wenezueli, co znacząco ograniczyło grono klientów PDVSA.

W ubiegłym miesiącu z kraju rządzonego przez Nicolasa Maduro wypłynęło zaledwie 26 tankowców z „czarnym złotem” na pokładzie. Przełożyło się to na ok. 359 tys. baryłek dziennie, czyli najmniej od roku 1943. Głównymi odbiorcami byli klienci z Azji oraz Kuba.

W sierpniu Wenezuela wysyłała w świat średnio 381 tys. b/d, w lipcu - 388 tys., w sierpniu - 440 tys., natomiast we wrześniu aż 703 tys.

Reuters zwraca uwagę, że dokładne monitorowanie wenezuelskiego eksportu staje się coraz trudniejsze, ponieważ kraj uruchamia kolejne punkty przeładunkowe statek - statek, zamiast klasycznego korzystania z portów.

Reklama

Komentarze

    Reklama