Eksport ropy z Arabii Saudyjskiej najwyższy od czterech miesięcy

Eksport ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej osiągnął najwyższy poziom od czterech miesięcy - informuje agencja Reutera, powołując się na dane Joint Organisations Data Initiative (JODI).
W maju br. Saudyjczycy wysyłali za granicę 5,649 mln baryłek ropy dziennie - w porównaniu do 5,408 mln b/d w kwietniu. Jeszcze lepiej wyglądają dane obejmujące łączny eksport surowca i produktów naftowych - 6,94 mln b/d, w porównaniu do 6,62 mln b/d miesiąc wcześniej.

Z danych udostępnionych przez JODI wynika również, że w raportowanym okresie wzrosło saudyjskie wydobycie ropy - osiągając poziom 8,544 mln b/d (+ 451 tys. b/d). W tamtejszych magazynach znajduje się obecnie 135,775 mln baryłek „czarnego złota”.
Przypomnijmy, że w minioną niedzielę sygnatariusze porozumienia OPEC+ zgodzili się zwiększyć wydobycie surowca od sierpnia. Celem jest oczywiście częściowe obniżenie cen, które z powodu stopniowego „wychodzenia z pandemii” osiągnęły dwuipółletnie maksima.