Dybowski: Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce sięga 30 GW

30 października 2019, 10:28

O potencjale morskiej energetyki wiatrowej w Polsce rozmawialiśmy z Jarosławem Dybowskim, dyrektorem wykonawczym ds. energetyki PKN Orlen.

"Potencjał morskiej energetyki wiatrowej przekracza 10 GW. Ograniczenia dotyczą wyłącznie kwestii technologicznych" - stwierdził Jarosław Dybowski z PKN Orlen.

Jego zdaniem powstawaniu nowych farm wiatrowych w Polsce pomóc mogłoby powołanie specjalnego koordynatora ds. budowy farm offshore. Wynika to z wysokiego poziomu skomplikowania logistyki niezbędnej do realizacji tego typu projektów.

Zdaniem Dybowskiego dodatkową korzyścią wynikającą z powołania koordynatora byłoby ułatwienie zaangażowania różnych sektorów krajowej gospodarki w realizację projektu, co pozytywnie wpłynęłoby na rozwój polskiej gospodarki.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
w
wtorek, 5 listopada 2019, 17:38

to w końcu 10 czy 30 GW ????

Gosc R
środa, 30 października 2019, 19:46

I po co nam te 30 GW mocy zainstalowanej we wiatrakach? Po pierwsze trzeba te 30 GW podzielić przez 3-4 aby otrzymać moc realnie wyprodukowaną rocznie. Po drugie ile z tej wyprodukowanej mocy będzie zużyte, to zależy od aktualnego zapotrzebowania. Nadwyżkę trzeba wyeksportować, po zerowej cenia, albo nawet dopłacając. Po trzecie, obok tych 30 GW we wiatrakach, trzeba wybudować 30 GW w stabilnych zródłach energii, w gazie. Gaz trzeba importować. No i gdzie jest tu biznes?

DonMarzzoni
piątek, 1 listopada 2019, 21:22

Nadwyżki nikt nie oddaje za darmo. Zatrzymuje się wiatraki ustawiając je w chorągiewkę. Mam takowe kilometr za oknem, tak to działa. Prąd z wiatru można magazynować: spiętrzać wodę, ale są też testowane magazyny energii i to w PL. Jak elektryki wejdą do masowego użycia, to nie będzie problemu z nadpodażą.

fog
środa, 6 listopada 2019, 14:32

Poszukać lokalizacji na elektrownie szczytowo-pompową...i wybudować... Drożej ale za to to możliwości spore...

Tweets Energetyka24