Reklama

Ropa

Czy kraje OPEC+ przedłużą ograniczenia wydobycia ropy?

Fot. alex.ch / Flickr
Fot. alex.ch / Flickr

Kraje będące sygnatariuszami porozumienia OPEC+ rozważają przedłużenie obowiązujących ograniczeń wydobycia o kolejne miesiące - informuje Bloomberg.

Źródło, na które powołuje się agencja, twierdzą, że podczas najbliższej wideokonferencji  OPEC+ podniesiona ma zostać kwestia przedłużenia rekordowych cięć (9,7 mln b/d) o okres 1-3 miesięcy. Chodzi oczywiście o kwoty redukcji zaplanowane pierwotnie na maj-czerwiec.

Arabia Saudyjska proponuje z kolei, żeby rozszerzyć je nawet do końca roku, ale taki scenariusz budzi sceptycyzm Rosjan.

Pierwotnie spotkanie OPEC+ było planowane na 9-10 czerwca, ale pojawił się wniosek o jego przesunięcie o cztery dni - na 4.06. Kłopot z tym terminem polega jednak na tym, że decyzja o losach porozumienia może nie być oparta na najbardziej aktualnych danych, ponieważ istnieje ryzyko, że nie będą one wtedy dostępne.

Wcześniejsze spotkanie pozwoli natomiast przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem strategię działań na lipiec - tradycyjnie plany w tym zakresie ogłaszane są w pierwszym tygodniu miesiąca poprzedzającego dostawę.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. kraje OPEC+ podjęły decyzję o redukcji wydobycia ropy o 9,7 mln b/d w okresie maj - czerwiec. W drugiej połowie roku mają one wynieść 7,7 mln b/d, natomiast później (do kwietnia 2020) 5,8 mln b/d.

Reklama

Komentarze

    Reklama