Reklama

Ropa

Chiny uratują Irak wielomiliardową umową naftową?

Fot. Jonathan Cutrer / Flickr
Fot. Jonathan Cutrer / Flickr

Bloomberg podaje, że Irak jest gotowy do podpisania wielomiliardowego kontraktu z chińskim koncernem China ZhenHua Oil. Ma on oczywiście dotyczyć długoterminowych dostaw ropy naftowej do Państwa Środka.

Źródła podają, że iracka agencja odpowiedzialna za eksport ropy naftowej zatwierdziła współpracę z China ZhenHua Oil. Umowa musi zostać jeszcze zatwierdzona na poziomie rządowym. Hassan Nadhim, przedstawiciel irackiej administracji, z którym rozmawiał Bloomberg, oświadczył, że założenia kontraktowe są w trakcie analiz. Po ich zakończeniu zostaną przesłane do akceptacji premiera.

W ramach przygotowywanej umowy chińska spółka będzie zobowiązana do odbioru 4 mln baryłek ropy miesięcznie. Chińczycy mają zapłacić za rok dostaw z góry. Szacuje się, że w czasie pięcioletniej współpracy Irak może zarobić nawet 2 miliardy dolarów.

Nie ulega wątpliwości, że taka forma kontraktu (z przedpłatą) będzie stanowić również rodzaj wsparcia udzielonego rządowi w Bagdadzie, który pilnie poszukuje gotówki. Jego dramatyczna sytuacja jest związana w dużym stopniu z załamaniem cen surowca, obserwowanym na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Według oficjalnych danych w październiku Irakijczycy zwiększyli o 10,06% wolumen eksportowanej ropy. Wyniósł on 2,876 mln b/d.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama