Reklama

Ropa

Chiny: do kraju napływa „niewidzialna ropa” z Iranu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W chińskich portach znajdują się miliony ropy, która przypłynęła do Państwa Środka  z Iranu i nie może przejść przez odprawę celną ze względu na amerykańskie sankcje. Surowiec trafia zatem do magazynów celnych i tkwi tam, znikając z obiegu gospodarczego i rejestrów importu, co czyni go praktycznie „niewidzialnym” na rynku.

Informacje takie podał serwis Bloomberg. Według jego doniesień, zmagazynowany w Chinach zasób surowca ma potencjał obniżyć globalne ceny ropy, jeśli chińskie rafinerie zdecydują się na jej przerób. Może to być ciosem dla polityki OPEC, zakładającej cięcie wydobycia.

Analitycy Bloomberga uważają, że składowana w Chinach irańska ropa może powrócić na rynek także w inny sposób - jako środek płatniczy w transakcjach między chińskimi spółkami a Iranem. „Niektóre podmioty mogą zastosować schemat ropa-za-inwestycje. Chińskie spółki mogą np. wesprzeć projekty wydobywcze w Iranie w zamian za zapłatę w naturze. Nie byłoby wtedy jasne, czy takie działanie jest złamaniem sankcji” - twierdzi serwis.

Restrykcje nałożone przez Waszyngton na kraje kupujące irańską ropę weszły w życie 2 maja.

Komentarze