Reklama

Ropa

Chiny będą kupować ropę do rezerw strategicznych

Fot. Pexels/zhang kaiyv
Fot. Pexels/zhang kaiyv

Pekin zdecydował się na zakup taniej ropy do swoich rezerw strategicznych. Najprawdopodobniej ta informacja m.in spowodowała 12% wzrost baryłki ropy Brent w czwartek na rynkach.

Chiny są największym na świecie importerem ropy naftowej. Źródła Bloomberga podały, że Pekin wezwał departamenty do szybkiego rozpoczęcia wypełniania magazynów i korzystania z instrumentów finansowych, takich jak opcje.

Jednocześnie, oprócz państwowych magazynów, Chiny mogą korzystać z komercyjnych, a także zachęcać firmy do napełniania własnych zbiorników magazynowych.

Bloomberg pisze, że pierwotnym celem władz ChRL jest utrzymanie rezerw państwowych w ilości równej 90 dniom importu netto, który może się zwiększyć do 180 dni.

To nie pierwszy komunikat o chęci Chin do zwiększenia rezerw ropy naftowej - media informowały na początku marca, że ​​chińskie władze rozważają zwiększenie rządowych rezerw ropy po załamaniu cen surowców.

Krach na rynku

Ceny ropy spadły prawie o połowę od początku marca w związku ze spowolnieniem popytu na rynku z powodu wybuchu koronawirusa, a także braku porozumienia w ramach OPEC+.

6 marca kraje sojuszu nie mogły zgodzić się ani na zmianę parametrów porozumień dotyczących ograniczenia wydobycia ropy, ani na ich rozszerzenie. W rezultacie od 1 kwietnia zniesiono ograniczenia produkcji w krajach członkowskich byłego sojuszu.

Media po niepowodzeniu negocjacji OPEC + zaczęły pisać o rozpoczęciu wojny cenowej producentów. Reuters poinformował, że Arabia Saudyjska próbuje wyprzeć rosyjską ropę z głównych rynków, oferując zamiast tego swoją własną po niższej cenie. W tym samym czasie królestwo oficjalnie ogłosiło wzrost produkcji ropy z kwietnia do 12,3 miliona baryłek dziennie, czyli o 300 tysięcy baryłek dziennie więcej niż dotychczasowy rekord.

Reklama

Komentarze

    Reklama