Ropa
Ceny ropy w USA wahają się wokół 60 USD za baryłkę po przejściu burzy Barry
Ceny ropy w USA wahają się - producenci chcą wznowić produkcję w Zatoce Meksykańskiej po przejściu burzy tropikalnej Barry. W centrum uwagi rynków są także dane z Chin oraz rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,2 USD, po zniżce ceny o 0,01 proc.
Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 66,78 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,1 proc.
Burza tropikalna Barry uderzyła w sobotę w południową Luizjanę. Obecnie przesuwa się w głąb lądu i wytraca impet, ale może jeszcze spowodować powodzie na terenie Luizjany i Arkansas.
Burza obniżyła produkcję ropy w Zatoce Meksykańskiej o 73 proc., czyli 1,38 mln baryłek dziennie.
Niektórzy producenci jak Exxon Mobil i Chevron nakazały już swoim pracownikom powrót na platformy wiertnicze w Zatoce Meksykańskiej.
PKB CHIN NAJNIŻEJ OD 27 LAT
Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w II kw. 2019 r. o 6,2 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. To najniższe wskazanie od 27 lat. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami analityków, po wzroście w I kw. o 6,4 proc.
Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w VI o 6,3 proc. rdr. Spodziewano się 5,2 proc.
Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w VI o 9,8 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. Konsensus rynkowy wynosił 8,5 proc.
Dane dotyczące chińskiej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej „sugerują, że gospodarka w Chinach jest zdrowsza niż wcześniej myśleliśmy" - wskazywał główny strateg rynkowy w CMC Markets Michael McCarthy.
UWAGA RYNKÓW NA IRANIE
Izba Reprezentantów USA przegłosowała w piątek ustawę, która ogranicza możliwość wypowiedzenia wojny Iranowi przez prezydenta bez zgody Kongresu.
Izba Reprezentantów jest zdominowana przez Partię Demokratyczną, ale podczas głosowania nad tą ustawą ponad 20 republikańskich kongresmenów głosowało razem z Demokratami.
Francja, Wielka Brytania i Niemcy ostrzegły w niedzielę we wspólnym komunikacie, że rosnące napięcia w Zatoce Perskiej oraz w stosunkach między USA i Iranem mogą doprowadzić do złamania międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.
"Kwestia Iranu także skupia uwagę inwestorów, ponieważ ma potencjał by poruszyć rynkami" - powiedział McCarthy