Reklama

Ropa

Arabia Saudyjska zmniejsza wydobycie ropy

Fot. Daxis / Flickr
Fot. Daxis / Flickr

Arabia Saudyjska, nie czekając na wejście w życie porozumienia OPEC+, rozpoczęła proces redukcji wydobycia ropy.

Wiele wskazuje na to, że wydobycie „czarnego złota” w Królestwie Arabii Saudyjskiej zostanie obniżone do 8,5 mln b/d, jeszcze przed 1 maja - donosi agencja Reutera. 

Wcześniej podobne działania zaczęły realizować takie kraje, jak: Kuwejt, Algieria oraz Nigeria. Ta ostatnia informowała tutaj, że bezpośrednią przyczyną jest wyczerpanie możliwości magazynowych oraz brak popytu na surowiec.

Porozumienie OPEC+, które ma wejść w życie z początkiem maja powinno zredukować globalne wydobycie ropy o ok. 9,7 mln b/d. Eksperci podchodzą jednak z dużą ostrożnością do oceny jego wpływu na rynek, ponieważ nadwyżka podaży szacowana jest na 20-25 milionów baryłek. Na powyższe nakładają się również trudności w zakresie magazynowania ropy, spowodowane m.in. drastyczną obniżką popytu.

Obecnie w celach magazynowych wykorzystywane są nawet jednostki pływające. Wolumen ropy przechowywanej w tankowcach u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych przekroczył 20 milionów baryłek - informował niedawno Bloomberg. Mowa tutaj o „prawie trzech tuzinach statków” rozproszonych na wodach od Long Beach do Zatoki San Francisco.

Reklama

Komentarze

    Reklama