Reklama

Ropa

Amerykański gigant naftowy zamierza zmniejszyć wydobycie ropy

Fot. Roy Luck / Flickr / ilustracyjne
Fot. Roy Luck / Flickr / ilustracyjne

ConocoPhillips, jeden z największych amerykańskich koncernów naftowych, ogłosił pakiet działań mających na celu dostosowanie spółki do trudnych warunków rynkowych. Jednym z nich jest zmniejszenie wydobycia ropy.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni firma zamierza zredukować wydobycie „czarnego złota” o 100 tysięcy baryłek dziennie. Stanie się to głównie kosztem projektów realizowanych w Kanadzie.  

Cięcia nie ominą jednak terytorium Stanów Zjednoczonych - już w maju br. rozpocznie się proces ograniczania produkcji. W jego efekcie dzienne wydobycie zmniejszy się o kolejne 125 tysięcy baryłek.

ConocoPhillips to jeden z pierwszych dużych, amerykańskich koncernów naftowych, który ogłosił dobrowolny zamiar ograniczenia wydobycia w związku z sytuacją na rynku ropy. Wcześniej o podobnych planach informowali głównie mniejsi producenci. 

Oprócz opisanych powyżej działań, firma zamierza również wstrzymać wykup akcji oraz dokonać redukcji kosztów operacyjnych. Zmniejszeniu ulegną również wydatki inwestycyjne zaplanowane na bieżący rok.

Z Białego Domu płyną sygnały, że administracja gotowa jest w pewnym stopniu zrekompensować sektorowi zmniejszenie produkcji. Media donoszą, że Departament Energii opracowuje plan, w ramach, którego spółki będą mogły otrzymać zapłatę za  365 milionów baryłek ropy, która nie zostanie wydobyta, lecz uznana za część krajowej rezerwy.

Reklama

Komentarze

    Reklama