Reklama

Ropa

Amerykański gigant naftowy wycofuje się z projektów z rosyjskim Rosnieftem

Fot. rosneft.com
Fot. rosneft.com

Koncern ExxonMobil w 2018 r. rozpocznie wycofywanie się ze wspólnych projektów wydobywczych z rosyjskim Rosnieftem. Powodem jest zaostrzenie amerykańskich sankcji wobec Rosji. Firma poinformowała o tym w rocznym sprawozdaniu dla amerykańskiego regulatora.

W latach 2013 i 2014 ExxonMobil i kontrolowany przez państwo Rosnieft utworzyły szereg wspólnych projektów, mających na celu poszukiwania i wydobycie ropy naftowej. Obie firmy współpracowały przy poszukiwaniach ropy na koncesjach Rosnieftu na morzach Karskim, Łaptiewów, Czukockim i Czarnym.

Według informacji ExxonMobil na koniec 2017 r. koncesje te obejmowały prawie 260 tys. km kw. Dodatkowo, w 2013 r. obie firmy utworzyły joint venture dla rozwoju wydobycia tzw. ropy zaciśniętej w zachodniej części Syberii.

Współpracę zaplanowano na wiele lat. Arktyczne koncesje mają ważność do lat 40., przy czym faza poszukiwawcza miała trwać do 2020-2023 roku, przy czym wydobycie - w razie natrafienia na złoża ropy - miało się zacząć 10-15 lat po ich odkryciu. Czarnomorska koncesja przewiduje poszukiwania do 2020 r. i wydanie zezwolenia na wydobycie po odkryciu surowców.

ExxonMobil, w rocznym raporcie za 2017 r., skierowanym do SEC (Securities and Exchange Commission) – amerykańskiego regulatora rynku papierów wartościowych - przypomniał, że w 2014 r. Unia Europejska i USA nałożyły sankcję na rosyjski sektor energetyczny, a w drugiej połowie 2017 r. USA zaostrzyły sankcje wobec Rosji. Korporacja i jej filie będą przestrzegać prawa i regulacji, dlatego pod koniec 2017 r. firma zdecydowała się wycofać z tych wspólnych przedsięwzięć - napisała amerykańska firma w raporcie dla SEC. Wskazała tam również, że w 2018 r. rozpocznie formalny proces wycofywania się z projektów z Rosnieftem. Decyzja pociąga za sobą straty w szacowanej wysokości 200 mln dol. - dodał amerykański koncern.

Sankcje wobec Rosji zostały nałożone przez Zachód w roku 2014 za udział w zbrojnym konflikcie na wschodzie Ukrainy i aneksję Krymu. Sankcje te były wielokrotnie przedłużane i rozszerzane na kolejne osoby i podmioty.

W lipcu 2017 r. amerykański departament skarbu nałożył na ExxonMobil 2 mln dol. kary za złamanie sankcji wobec Rosnieftu, określając zachowanie amerykańskiej firmy jako "skrajne lekceważenie" restrykcji, które "w znaczący sposób" osłabiło program sankcji. W czasie zawierania kwestionowanych umów z Rosnieftem w 2014 e. prezesem ExxonMobil był Rex Tillerson - obecny sekretarz stanu. W 2013 r. Tillerson został odznaczony przez prezydenta Rosji Władimira Putina Orderem Przyjaźni.

Reklama

Komentarze

    Reklama