Reklama

Portal o energetyce

Ropa najtańsza od trzech miesięcy - winne Grecja i Chiny

Agencja prasowa Bloomberg informuje, że po ogłoszeniu wyników greckiego referendum, ceny ropy Brent spadły do najniższego poziomu od trzech miesięcy. Wpływ na tę sytuację mają również poważne zawirowania na chińskim rynku papierów wartościowych. 

Ogłoszenie wyników referendum, w którym Grecy opowiedzieli się za odrzuceniem warunków proponowanych przez kredytodawców oraz straty jakie w ostatnich tygodniach poniosły najważniejsze chińskie indeksy giełdowe, doprowadziły do sytuacji, w której cena za baryłkę ropy Brent osiągnęła najniższy poziom od początku kwietnia. Obawy dotyczące stabilności gospodarczej Europy i Azji bardzo mocno wpłynęły na postawy inwestorów, którzy  skłaniają się ku podejmowaniu bardziej zachowawczych decyzji.

,,Rynek ropy naftowej ma również inne zmartwienia oprócz Grecji” – powiedział John Kilduff, partner w jednym z nowojorskich funduszy hedgingowych, który koncentruje się na rynku energii. ,,Cały sektor bacznie obserwuje rozwój wypadków w Chinach, ponieważ niepowodzenie rządowych wysiłków zmierzających do ustabilizowania rynku akcji, wpłynie negatywnie na popyt” – dodał.

Bloomberg poinformował, że na giełdach w Londynie i Nowym Jorku doszło do spadków notowań kontraktów typu futures o zapadalności w sierpniu 2015. Wyniosły one, w przeliczeniu na baryłkę, odpowiednio 4,4% (do 57,64 $) oraz 4,65% (do 57,51 $).

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama