Szef Ministerstwa Energii zauważył na początku, że poprzednie rządy ,,nie opracowały spójnej strategii rozwoju sektora”, czym zajął się wreszcie kierowany przez niego resort.
Tchórzewski sporą część swojej przemowy poświęcił górnictwu. Już na wstępie zastrzegł, że węgiel ,,jest i będzie w kolejnych latach głównym źródłem energii i podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski”. Budowa nowoczesnych kopalń opartych o nowoczesny sprzęt, doinwestowanie i zabezpieczenie miejsc pracy górników to nasz priorytet. Wyprowadziliśmy spółki węglowe na prostą, w porównaniu z ubiegłym rokiem strata na wydobyciu węgla zmalała o prawie miliard złotych- powiedział. Restrukturyzujemy górnictwo, powołaliśmy Polską Grupę Górniczą, ratujemy 100 tysięcy miejsc pracy. Realizujemy program naprawczy dla sektora górnictwa węgla kamiennego poprzez finansowanie zobowiązań wynikających z decyzji restrukturyzacyjnych poprzedniego rządu. Finansujemy też nowe wydatki związane z przekazywaniem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kolejnych kopalń- dodał minister.
Minister Tchórzewski wspomniał również o Rynku Mocy. Przygotowaliśmy jego założenia- powiedział- chcemy przyciągnąć do energetyki nowych inwestorów. Szef resortu energii podsumował również pracę rządu w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE). Przygotowaliśmy ustawę o OZE, stworzyliśmy możliwość produkcji m.in. przez obywateli, szkoły, szpitale- to energia obywatelska. Wspieramy klastry energetyczne- to szansa na samowystarczalność energetyczną powiatu, gminy czy miejscowości- stwierdził.
Nie zabrakło również komentarza dotyczącego gazu. Tchórzewski, omawiając pracę terminalu LNG w Świnoujściu, zauważył, że Polska stoi przed szansą zdywersyfikowania dostaw błękitnego paliwa. W planach mamy budowę gazociągu Polska-Norwegia- powiedział. Dodał, że głos Polski był ,,wyraźny i słyszalny: w sprawach Nord Stream 2 i Baltic Pipe. Jesteśmy zdania, że każdy kraj powinien prowadzić niezależną politykę energetyczną, która będzie brała pod uwagę przede wszystkim dobro obywateli, zasoby maturalne oraz możliwości finansowe państwa- powiedział minister.
Minister Energii wspomniał również o rządowych planach dotyczących elektromobilności. Chcemy rozwijać w Polsce rynek aut elektrycznych i stworzyć możliwości do rozwoju transportu elektrycznego- również publicznego- powiedział. Wspieramy rozwój elektromobilności. Opracowaliśmy Pakiet na Rzecz Czystego Transportu. Innowacyjne technologie pozwolą wykorzystać węgiel zgodnie potrzebami Polski i zobowiązaniami dotyczącymi polityki klimatycznej- stwierdził minister.
Nasze działania są spójne i zaplanowane z myślą o przyszłości- skonkludował Tchórzewski.
Zobacz także: Kurtyka dla Energetyka24: Za dwa lata prototyp polskiego samochodu elektrycznego
Zobacz także: Atom ze środków własnych, odwrót od OZE. Tchórzewski o polskiej energetyce